Spojením vznikne druhý najväčší producent oceli v Európe. Prvým je ArcelorMittal.
Uvádza to dnešné vyhlásenie firiem. Akcie nemeckého výrobcu reagovali na správu rastom o viac ako päť percent, akcie indickej firmy na tamojšej burze posilnili o 0,7 percenta. Vytvorenie spoločného podniku, na ktorom sa obe spoločnosti budú podieľať 50 percentami, je výsledkom nutnosti konsolidácie na trhu poznačeným nadmernou kapacitou a lacným dovozom z Číny.
Pokles zisku
Kým ešte v treťom štvrťroku 2008 vykazovali európske oceliarne zisk - pred zdanením, úrokmi a odpismi - na tonu vyrobenej ocele 215 eur, v prvom štvrťroku 2016 to bolo 46 eur. Začiatkom tohto roka sa ziskovosť zvýšila na 83 eur za tonu, vyplýva z kalkulácií švajčiarskej banky UBS.
Obe firmy rokujú o spojení už rok a pol. Uzavretie dohody predĺžili predovšetkým rokovania o dôchodkových záväzkoch spoločnosti Tata Steel v Británii. Dohodu o nich uzavrela minulý mesiac. Nová spoločnosť Thyssenkrupp Tata Steel bude sídliť v Amsterdame.
Nevyhnutné prepúšťanie
Partneri predpokladajú, že synergia by mali priniesť ročnú úsporu 400 až 600 miliónov eur (10,4 až 15,7 milióna Sk), ale aj zrušenie až štyroch tisícov pracovných miest, čo predstavuje zhruba osem percent zamestnancov budúceho spoločného podniku.
"Aj keby sme sa na spoločnom podnikaní nedohodli, prepúšťaniu nie je možné sa vyhnúť," uviedol pre CNN šéf Thyssenkrupp Heinrich Hiesinger.
Hĺbkové previerky
Zrušených bude asi 2-tisíc pracovných pozícií v administratíve a 2-tisíc vo výrobe. Obe spoločnosti na tom budú participovať rovnakým dielom. Podľa odhadu denníka Financial Times nová spoločnosť vyrobí 21 miliónov ton ocele ročne a jej predaje dosiahnu 15 miliárd eur.
Vo 38 jej závodoch bude pracovať 48-tisíc osôb. Teraz budú obe strany rokovať o detailoch transakcie a vykonajú hĺbkovú previerku podnikov. Dohoda by mala byť podpísaná na začiatku budúceho roka. Schváliť ju musia dozorné orgány oboch firiem a tiež Európska komisia. Predpokladá sa, že celý proces bude uzavretý do konca roka 2018.