Kubánske ministerstvo hospodárstva tento týždeň schválilo 32 malých a stredných podnikov, ktoré sa tak stali prvými súkromnými firmami na tomto karibskom ostrove za viac ako polstoročie.
Okruh činností, v ktorých môže súkromnej spoločnosti na Kube podnikať, je obmedzený a so zahraničím smie obchodovať len cez štátnu firmu. Informoval o tom denník El País.
Doteraz na Kube mohli samostatne podnikať iba jednotlivci ako živnostníci a aj oni majú obmedzené pravidlá ako aj šírku odvetvia. Pracujú najmä v pohostinstve či ako opravári. Dvadsať z novo povolených podnikov založili práve títo živnostníci, ktorí tak zmenili formu podnikania.
Zmeny po polstoročí
Súkromné firmy, ktoré môžu mať až sto zamestnancov, sú novinkou. Posledné takéto podniky na Kube existovali v 60. rokoch minulého storočia, do vtedy než vtedajší komunistický líder Fidel Castro súkromné spoločnosti ako "pozostatky kapitalizmu" znárodnil.
Experti citovaní denníkom El País sa zhodujú, že ide o historický krok, a to aj napriek tomu, že odvetvia pre podnikanie sú obmedzené. Súkromne firmy nesmú pôsobiť napríklad v zdravotníctve, telekomunikáciách, energetike či v médiách, ale ani napríklad v advokácii či účtovníctve.
Asi tretina z novo schválených podnikov má povolenie pre potravinársku výrobu. Firmy majú podobu spoločností s ručením obmedzeným a môžu mať akýkoľvek počet spoločníkov.
Jeden Kubánec ale nesmie byť spoločníkom vo viac takýchto podnikoch. Spoločníkom nesmie byť ani zahraničný investor. Môžu však vzniknúť zmiešané podniky so zahraničnou účasťou, ktoré ale musia prejsť zvláštnym schvaľovacím procesom na ministerstve.
Kubánska ekonomika v posledných rokoch zápasí s hlbokou krízou, ktorú po oteplení americko-kubánskych vzťahov za prezidenta USA Baracka Obamu zhoršilo obnovenie sankcií jeho nástupcom Donaldom Trumpom.
Uvoľnenia pre domácich
Neskôr krízu ostrova, závislého na cestovnom ruchu, prehĺbilo obmedzenie cestovania počas pandémie covidu-19. Množstvo Kubáncov viní z nedostatku základných tovarov a výpadkov elektriny komunistickú vládu, tá to zdôvodňuje americkým hospodárskym embargom, platným od 60. rokov minulého storočia, a novými americkými sankciami zavedenými Trumpom.
Povolenie súkromných malých a stredných podnikov podľa denníka El País umožnil už v roku 2011 šiesty zjazd kubánskej komunistickej strany, ktorá je stále jedinou povolenou politickou stranou na Kube.
Až tento rok ale vláda schválila príslušné zákony. Tento rok v lete tiež napríklad umožnila, zatiaľ do konca roka, Kubáncom priviezť si zo zahraničia bez cla neobmedzené množstvo liekov, potravín a hygienických potrieb pre vlastnú potrebu.
Podľa niektorých analytikov sa tak vláda snaží zažehnať ďalšie masové protesty. Tie vypukli tento rok v júli a okrem dlhodobo zúfalej životnej úrovne veľkej časti Kubáncov k nim prispela aj výrazne horšia epidemická situácie s covidom-19.
V pondelok 11. októbra sa na Kube chystá ďalší veľký protest - národný štrajk za prepustenie politických väzňov a koniec represiám voči kritikom režimu.