StoryEditor

Svet je v pozore. Čína chce skrotiť ázijského tigra

02.10.2014, 00:00
Autor:
dujduj
Obyvatelia Hongkongu už týždne protestujú za zachovanie demokracie. Svet sa začína pýtať, aký dopad to bude mať na ekonomiku regiónu.

Jedno z centier svetového obchodu v podobe Hongkongu sa v posledných týždňoch otriasa v základoch. Nepokoje, ktoré v tomto samosprávnom meste vypukli po tom, čo Peking ohlásil zmeny vo volebnom systéme,  naberajú stále viac na sile a posledné odhady hovoria o tom, že v uliciach pochoduje už stotisíc ľudí.

Boj obyvateľov Hongkongu za demokraciu má však dopad aj na finančné trhy a samotnú ekonomiku mesta. Niet sa čomu diviť, ide o najvážnejšie nepokoje od roku 1997, kedy sa Hongkong vrátil pod čínsku správu.

Investori zatiaľ berú protesty pokojne a burzy hlásia len mierne prepady. Všetko sa však môže zmeniť, ak sa protestujúci a Peking nedohodnú na kompromisoch a nepokoje budú pokračovať. Podľa analytikov by takýto vývoj mohol spôsobiť vážne turbulencie na tunajšej burze, ktorá patrí medzi najväčšie na svete a ovplyvniť ekonomiku.

Všetko má teraz v rukách čínska vláda. Ak sa protesty skončia čo najskôr a nedôjde k vážnym zrážkam medzi políciou a protestujúcimi, tak by sa mala situácia na trhoch veľmi rýchlo vrátiť do normálu a investori na všetko veľmi rýchlo zabudnú.

Prípadné použitie sily zo strany Číny, o ktorom sa začína čoraz častejšie hovoriť, by však mohlo výrazne naštrbiť povesť Hongkongu a tým aj celého regiónu. Hongkong je pritom vstupnou bránou do Ázie pre mnoho nadnárodných spoločností a veľkých bankových domov. Je teda v záujem Číny, aby postupovala veľmi opatrne. Ďalší vývoj ukáže, či je Hongkong ázijským Majdanom alebo len krátkodobým protestom za slobodu demokracie.

Analytikov sme sa pýtali, ako ovplyvnia protesty situáciu na trhoch a ekonomickú povesť tohto ázijského tigra.


Aký vplyv môžu mať protesty na trhy a ekonomiku Hongkongu?

 

Peter Bukov

Capital Markets

Hongkong je hospodársky až príliš silný, je tam aj veľa nečíňanov, takže by sa čínski predstavitelia mali snažiť nájsť nejaký kompromis a zbytočne protesty nepredlžovať. Zatiaľ by povesť HK ako finančného centra nemala byť otrasená, Čína však začína spolu s Ruskom uzatvárať bilaterálne dohody, aby oslabili moc USA a doláru ako rezervnej meny, takže je možné, že si toto postavenie HK udrží, aj keby sa situácia zhoršila.

 

Jiří Šimara

Cyrrus

Tunajšie trhy padajú skôr pod ťarchou sentimentu ako fundamentu. Prevažná väčšina v Hongkongu obchodovaných spoločností tu nerealizuje výraznejší podiel svojich tržieb a súčasné protesty tak pre nich z ekonomického hľadiska nepredstavujú väčší problém.

Zhoršilo sa ale vnímanie investorov a ich hodnotenie hongkongských aktív z pohľadu rastúceho politického rizika.

Nepokoje v krajine, aj keď sú lokalizované, však nemajú negatívny vplyv len na hongkongskej burzu, ale ovplyvňujú aj obchodovanie s vybranými akciami inde na svete. Napríklad akcie banky HSBC, pre ktorú je Hongkong druhým najvýznamnejším trhom, stratili za posledných pár dní už takmer 4%

 

Jiří Tyleček

X-Trade Broker

Doterajšie ekonomické dopady protestov sú nízke a vzhľadom dôležitosti ďalšieho vývoja Hongkongu sa nimi netreba moc zaoberať. Je ale pravdou, že Hongkong už roky postupne stráca pozíciu hospodárskeho tigra. To sa však týka do určitej miery aj Číny. Čím dlhšie protesty budú, tým sa budeme baviť o väčších ekonomických škodách. Ak by sa Čína rozhodla podľa niektorých odhadov až stotisícovú demonštráciu rozohnať vojensky, škody by boli masívne v krátkodobom i dlhodobom horizonte.

 

Ak by reformné plány Číny vyšli, môže to ohroziť postavenie Hongkongu? Ten sa pýšil jednou z najslobodnejších ekonomík na svete a patrí medzi veľké finančné centrá Ázie.

 

Peter Bukov

Capital Markets

V Číne skôr či neskôr príde ku demokratickým zmenám. V dobe Facebooku, Twitteru a podobných sociálnych sietí a liberalizácie súvisiacej s internetom je demokracia nutnou súčasťou fungovania štátov. Protesty sú pomerne veľké, pre čínskych predstaviteľov by však ustúpenie znamenalo priznanie slabosti. Do stredy majú deadline, no pravdepodobne ani jedna strana neustúpi a nedohodnú sa. Konflikt sa môže naťahovať, no protesty sú zatiaľ celkom pokojné a nepripomínajú ani zďaleka protesty napr. na Ukrajine. Samozrejme to negatívne ovplyvní ekonomiku, ako každý protest.

 

Jiří Šimara

Cyrrus

Ak naozaj dôjde k novým úpravám volebného systému, môže sa stať, že Hongkong nadobro stratí svoju prémiu oproti akciovému trhu na pevninskej Číne.

 

Jiří Tyleček

X-Trade Broker

Číňania nechali Hongkong ekonomicky slobodný po pripojený k Číne a toto územie mohlo naďalej prosperovať. Deficit demokracie však začal po rokoch vadiť. Zásadnou otázkou bude, ako sa Čína vysporiada s protestami.

Ak im aspoň čiastočne vyhovie a demonštranti sa rozídu, ekonomické škody by mohli byť len dočasné. Čím viac sily bude naopak použitej, tým viac utrpí povesť a dlhodobá prosperita Hongkongu. Postavenie Hongkongu ako slobodného finančného centra by mohlo byť poškodené aj dlhodobou neistotou a nespokojnosťou obyvateľov s čínskou nadvládou.

01 - Modified: 2006-11-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tabuľka k otvaraku
01 - Modified: 2024-11-20 15:37:54 - Feat.: - Title: Pre tragédiu na železničnej stanici v Srbsku odstúpil druhý minister, polícia zakročila pri proteste 02 - Modified: 2024-11-19 05:44:42 - Feat.: - Title: Najväčší súdny proces. V Hongkongu odsúdili 45 prodemokratických aktivistov. 03 - Modified: 2024-11-18 12:02:22 - Feat.: - Title: Gruzínski študenti zverejnili manifest odsudzujúci voľby a avizovali protesty 04 - Modified: 2024-11-16 14:21:12 - Feat.: - Title: Venezuelské úrady prepustili desať ľudí zatknutých počas protestov po prezidentských voľbách 05 - Modified: 2024-11-16 14:04:19 - Feat.: - Title: Povolebné nadšenie sa vytratilo, akcie v USA v piatok klesli
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/tema-tyzdna, menuAlias = tema-tyzdna, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 08:46