Dow Jonesov index si na Burze cenných papierov už preskákal množstvo krízových situácií. Dow Jones Industrial Average je svedkom udalostí na americkom akciovom trhu už viac ako 100 rokov. To znamená, že si prešiel takými udalosťami ako panika z prvého desaťročia 20. storočia, či krach na burze v roku 1929. Na hodnote indexu sa veľmi nepriaznivo podpísal taktiež čierny pondelok z októbra 1987, no a v pomerne čerstvej pamäti ešte všetci máme poslednú krízu z jesene 2008.
Dow Jones už zažil veľa obrovských denných pádov, predovšetkým v posledných desiatich rokoch a počas finančnej krízy. Niektoré z historických prepadov, cez ktoré Dow Jones prešiel, znamenali väčší prepad v percentách, kvôli tomu, že dnes sa obchoduje v omnoho väčších objemoch. Avšak v tomto rebríčku sa budeme zaoberať bodovými pádmi. Tu je rebríček desiatich najhorších denných prepadov v histórii Dow Jonesovho indexu.
Pád banky Lehman Brothers je úzko spojený s najväčším pádom na indexu Dow Jones.
4. august 2011, pád o 512,76 bodu
Takmer 2,3 bilióna celkového imania investorov sa zo dňa na deň vyparilo z Wall Street. Strach, že Spojeným štátom bude v blízkej budúcnosti znížený rating z AAA vôbec po prvý raz od roku 1941 a panika ohľadom dlhovej krízy v Európe, predovšetkým v Taliansku a Španielsku, spôsobili najväčší výpredaj akcií od začiatku recesie v roku 2008. Tento „sell-off“ spôsobil pre Dow Jonesa pokles o 4,3 percenta. Napriek závratnej sume, ktorú Dow Jones stratil ( 2 300 000 000 000 dolárov) to stále bola len štvrtina z toho, o čo prišiel počas Čierneho štvrtka v roku 1929.
2. október 2008, pád o 514,45 bodu
Október 2008 bol naozaj veľmi nelichotivým mesiacom na akciových trhoch. Vďaka trom obrovským prepadom len počas októbra bolo všetkým jasné, že celosvetový strach z recesie je reálny a oficiálne bola kríza oznámená približne mesiac potom, ako sa objavila prvá veľká strata Dow Jonesu. V rámci strachu o to, či snemovňa reprezentantov odhlasuje 700 miliárd dolárov na záchranu bánk, sa celková panika dostala až na takú úroveň, že banky prestali celkom požičiavať peniaze a Dow jones v priebehu jediného dňa padol o 514,45 bodu.
27. október 1997, pád o 554,26 bodu
Ázijská finančná kríza, ktorá sa začala v júli 1997, bola hlavný dôvod, prečo akciový trh stratil také množstvo bodov. Ázijské akcie klesli v noci predtým, než začalo obchodovanie v New Yorku a hromadný výpredaj sa začal 27. skoro ráno. V skutočnosti existuje bezpečnostný mechanizmus, ktorý na polhodinu vypne obchodovanie na Wall Street, aby zabránil deformácii trhu. Dokonca aj potom, čo obchodovanie pokračovalo, akcie aj naďalej klesali, čo si vyžiadalo ďalšie prerušenie, tentoraz na hodinu. Potom, čo akcie klesli o viac ako 550 bodov, obchodovanie bolo uzatvorené o hodinu skôr.
14. apríl 2000, pád o 617,78 bodu
Pamätáte si, keď bublina dot-com technológie po prvý raz vystrelila na vrchol? Marec a apríl 2000 boli obzvlášť kruté v oblasti informačných technológií, takže „tech heavy“ NASDAQ index zaznamenal za jeden deň až 10 percentný prepad. To nepomohlo ani Dow Jonesovi, ktorý počas celého týždňa zaznamenával sériu ťažkých strát.
8. august 2011, pád o 634,76 bodu
Zníženie ratingu AAA na AA+ malo obrovské dôsledky pre globálne trhy v pondelok 8. augusta 2011. Za šesť hodín zmizli viac ako 2 bilióny dolárov trhovej hodnoty. Od štvrtka 4. augusta do nasledujúceho pondelka 8. augusta zmizlo z trhu viac ako pol bilióna dolárov.
9.október 2008, pád o 678,91 bodu
Uprostred globálnej finančnej krízy, kedy trhy v celej Európe otvorili deň so stratou až 10 percent. Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, ale podobným osudom trpelo aj Japonsko a Rusko, ktoré pozastavili obchodovanie na burze úplne. V Spojených štátoch 9. októbra 2008 General motors klesol o 31% a Ford o 21% medzi správami, že predaj automobilov dosiahol svoje historické minimá.
1. december 2008, pád o 679,95 bodu
Niet divu, že ďalší deň roku 2008 je pevne stanovený na tomto zozname. Globálna ekonomická kríza 2007-2008 priniesla skazu, a jej dôsledkom zrúcaniny mnohých masívnych finančných inštitúcií, vládnych záchranných balíčkov a podobne. Bankrot, vysťahovanie či veľkoobchodné zrútenie miliónov občanov. 1. decembra Národný úrad pre ekonomický výskum nakoniec odhalil po viac ako roku stratené pracovné miesta a čísla ekonomickej stagnácie. Spojené štáty boli oficiálne v recesii po dobu najmenej jedného roka.
17. septembra 2001, pád o 684,81 bodu
Žiadne prekvapenie, že tretí najhorší deň v histórii indexu Dow Jones prišiel do týždňa od 11. septembra 2001. Šokujúce a tragické útoky nechali Ameriku otrasenú, a držali akciové trhy uzavreté ešte týždeň po katastrofe. Potom, ako sa znovu v pondelok 16. septembra otvorili, prepadli sa hneď o 7percent. Nie je prekvapením, že sektor dopravy, ktorý najviac stratil, klesol o 12,8%.
15. október 2008, pád o 733,08 bodu
Po období stagnácie úverov po prasknutí bubliny na trhu nehnuteľností v Amerike, bývalý prezident George W. Bush oznámil plán vládnej intervencie vo finančnom sektore nevidený od Veľkej hospodárskej krízy. Čerpaním peňazí verejnosti do bánk v krajine vláda USA v podstate plánovala prevzatie čiastočnej kontroly nad najväčšími bankami v Amerike. Akciové trhy však nadšené neboli. Deň po oznámení Bushových plánov Dow klesol o 733 bodov.
29. september 2008, pád o 777,68 bodu
Na konci obchodného dňa 29. septembra 2008 akciový trh krvácal v trhovej hodnote 1,2 bilióna dolárov. Dow Jones klesol o viac ako 777 bodov, čo bol najväčší pád v jeho histórii. Po podaní návrhu na konkurz banky Lehman Brothers prichádzajú o bilióny dolárov v cenných papieroch krytých hypotékami. Vzhľadom na to, že hodnota amerických domácností prudko klesala, mnohí na burze očakávali, že snemovňa dá hlasovať o výpomoci 7 miliárd dolárov. Tá namiesto toho hlasovala proti tomuto zákonu a to šírenie paniky v rámci akciových trhov urýchľovalo. To malo za následok najväčší denný pokles v bodoch v histórii Dow Jones.