Zhruba 25 % rakúskych spoločností predkladá neaktuálne alebo vôbec žiadne bilancie. A hoci príslušný zákon platí už od roku 1996, množstvo firiem si z toho nerobí ťažkú hlavu. Aktuálnu bilanciu musí obchodnému registru každý rok predložiť asi 100 tis. spoločností v Rakúsku, no z najnovšieho prieskumu inštitútu KSV vyplýva, že 10 % z nich bilanciu ešte nikdy neodovzdalo a ďalších 16 % poskytlo len zastarané údaje. Zákonom stanovené požiadavky pritom nie sú prísne, veď bilancie za rok 2002 mohli firmy predložiť až po septembri 2003 a do tohto termínu za rok 2001.
Celkovo 3 % kapitálových spoločností odovzdávajú nesprávne údaje, takže sa opakovane stáva, že čísla na strane aktív a pasív nesúhlasia. Elektronické účtovníctvo je v súčasnosti pre väčšinu firiem neznámym pojmom, keďže túto možnosť využíva len 8 % podnikov. Tento spôsob vedenia bilancií totiž nie je zadarmo a môžu ho vykonávať výlučne audítori, takže záplava sťažností a žalôb na arbitrážnych súdoch sa len tak skoro nepominie. Ako informuje denník Die Presse, mimoriadne zlá morálka vládne vo Viedni, kde medzi čierne ovce patrí 38 % spoločností a arbitrážne súdy sú veľmi preťažené. V Korutánsku tento podiel predstavuje 35 %, kým v Tirolsku svoje bilancie riadne odovzdáva 90 % firiem.
Prezident KSV Johannes Nejedlik upozorňuje, že takýto prístup firiem ohrozuje ochranu veriteľov. Hodnota otvorených dodávateľských faktúr v Rakúsku totiž dosahuje 38 mld. eur ročne, z čoho celkovo milión prípadov v hodnote jednej miliardy eur skončí u exekútorov. Pre postihnuté spoločnosti to však znamená dodatočné náklady a neistý výsledok.
Na druhej strane sa čierne ovce nemajú prakticky čoho obávať, ak odmietnu včas predložiť bilančné údaje. Pokuty sa totiž pohybujú v smiešnom rozpätí 320 až 740 eur.
StoryEditor