Uviedli to dnes viaceré japonské denníky.
Záchrana od vlády
Najväčšia japonská letecká spoločnosť poškodená hospodárskou krízou potrebuje od vlády záchranný balík, inak jej hrozí zánik.
V piatok 8. januára japonská vláda schválila možnosť záchrany JAL formou riadeného bankrotu, ktorú navrhol fond na reštrukturalizáciu firiem (ETIC - Enterprise Turnaround Initiative Corporation of Japan). Informoval o tom v dnešnom vydaní japonský denník Nikkei.
Bankrot o pár dní
Celý záchranný plán počíta s úverovou linkou pre JAL vo výške 600 miliárd jenov (4,50 miliardy eur), pričom fond by po vyhlásení bankrotu poskytol firme kapitálovú injekciu 300 miliárd jenov. Fond zároveň počíta s tým, že najväčšie veriteľské banky odpíšu spoločnosti dlhy za približne 350 miliárd jenov. Veritelia sú podľa posledných informácií pripravení plán prijať. Za takýchto okolností by mohla firma oznámiť bankrot už 19. januára.
Denník Jomiuri uviedol, že v úsilí zmierniť napätie na trhoch, ktoré sa obávajú dôsledkov bankrotu firmy, japonská vláda plánuje diplomatickými cestami ubezpečiť približne 35 štátov, do ktorých JAL lieta, že leteckú spoločnosť bude podporovať.
Podľa Nikkei bude musieť JAL v rámci reštrukturalizácie zrušiť do troch rokov 13.000 pracovných miest, čo znamená takmer 30 % pracovnej sily spoločnosti. Zároveň sa nevyhne skresaniu počtu domácich a zahraničných liniek zo súčasných približne 50.
Ďalšia finančná injekcia
JAL sa okrem toho čiastočne spolieha aj na finančnú injekciu zo strany amerických leteckých spoločností Delta Air Lines a American Airlines. Obe firmy majú záujem o získanie japonskej spoločnosti pre jej dobre vybudovanú sieť liniek na rýchlo rastúcom ázijskom trhu.
Delta a jej partneri v aliancii SkyTeam ponúkli japonským aerolíniám 1 miliardu USD (700,62 milióna eur), na čo American Airlines reagovali protiponukou za 1,4 miliardy USD. American Airlines sú členom aliancie OneWorld, ktorej súčasťou je aj JAL a spolu s nimi aj napríklad British Airways. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.