Vojna ako bonanza: Nóri tento rok zarobia na vývoze plynu trikrát viac než vlani. Európania im chcú vysoké ceny plynu stropovať, zatiaľ sa to však nedarí. A iné to nie je ani s plynom zo Spojených štátov.
Nóri ochotne zachraňujú plynové dodávky pre Európu, aby jej nebola zima, čím ju už teraz rozpaľujú dobiela, pretože na tom nechutne zarábajú.
Nórsko prežíva bonanzu a zažíva dilemu medzi solidaritou a hamižnosťou. Na to prvé zatiaľ nepočuje, kúpilo si však obrovské peňaženky. Pretože ceny plynu niekoľkonásobne stúpli, tento rok očakáva čistý príjem z plynu a ropy vo výške 94 miliárd eur, čo je – pozor – o 65 miliárd viac ako vlani. Čiže tento rok Nórsko zarobí trikrát viac.
Hlas z Pretty Woman
Mnoho európskych štátov si začalo mrmlať popod nos, že už nechcú vysokými cenami vystielať nórske zlaté hniezdo. Do čela protestov sa postavila Európska komisia. Už týždne chce ceny nórskeho plynu zastropovať, ale Nórsko nevidí, nepočuje.
A včera prišla správa, že na budúci rok Nóri počítajú dokonca so zárobkom 131 miliárd. Slovo „nechutne“ použité v titulku nie je hodnotením nórskeho prístupu, ale charakteristikou tej sumy s odkazom na známy výrok multimilionára Edwarda Lewisa (Richard Gere) vo filme Pretty Woman.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck to nedávno nazval menej expresívne: „Niektoré krajiny, dokonca priateľské, od nás chcú astronomické sumy.“ Poľský premiér Mateusz Morawiecki hovorí o „gigantických ziskoch“ a Španielsko o „rozčuľujúcich cenách“. Magazín Politico píše o „záplave peňazí“ a týždenník The Economist rovno konštatuje, že je to sprosté.
Na prvý pohľad to znie ako hystéria núdznych. Trh je trh a ceny kvôli vojne vyskočili sedemnásobne. Ale argumenty, ktoré vyťahujú Európania, znejú veľmi logicky.
Zostáva vám 57% na dočítanie.