Reuters
StoryEditor

Ronald Ižip pre FinWeb: Brexit odštartuje veľké zmeny

24.06.2016, 10:12

Ešte včera o polnoci, po prvých výsledkoch prieskumov verejnej mienky si boli finančné trhy – najmä britské banky - isté, že Británia neodíde. Do Európy však doletela ďalšia šedá labuť. Tá hrozí, že v Európe neostane kameň na kameni.

Existovalo mnoho náznakov toho, že stávkové kurzy na odchod Británie sú manipulované. Veď priemerný vklad na odchod bol 75 libier a na zotrvanie bol 450 libier. Kurz 3,7 deň pred referendom vyzeral ako skvelá príležitosť pre tých, ktorí videli pravdepodobnosť odchodu vyššiu ako 25 percent.

Rovnako to platilo na finančných trhoch. Pred pár týždňami zverejnili veľké banky odhady toho, kde bude libra v prípade zotrvania v EÚ. Očakávaný kurz 1,50 dosiahla už včera o polnoci a tak bol dobrý výsledok už započítaný. Prísť mohlo iba negatívne prekvapenie. A keď prišlo, stlačilo libru či európske akciové indexy nižšie o 10 percent.

Začína panika?

Panika na finančných trhoch môže byť už za nami. Avšak zvýšená volatilita nás ešte len čaká. To, čo finančné trhy neznášajú zo všetkého najviac je neistota. A tá teraz bude obrovská. Kedy požiada Británia o odchod z EÚ? Ako dokáže riešiť svoje obchodné vzťahy so zvyškom sveta? Ako budú reagovať na výsledok referenda ostatné krajiny EÚ? Ako bude reagovať Škótsko a Írsko?

Centrálne banky sú pripravené zasiahnuť. Niektoré môžu ešte znížiť sadzby, iné rozšíriť kvantitatívne uvoľňovanie, ďalšie intervenovať. No s rastom úrokových sadzieb v USA sa môžeme rozlúčiť. Pohodové leto na finančných trhoch sa tak konať nebude.

Čo nám hovorí história?

V roku 1992, keď Soros položil Bank of England, britská libra príliš nereagovala. Reagovala až následného pol roka, keď stratila takmer 30 percent svojej hodnoty. A preto aj teraz mnohí pesimisti tvrdia, že ku koncu roka môžeme vidieť paritu na libre nielen voči americkému doláru ale aj euru.

A nezabudnime ani na vznik jednotnej meny. Euro v prvých rokoch od svojho spustenia výrazne oslabovalo, keď za prvý rok stratilo 30 percent svojej hodnoty. Musela prísť až spoločná intervencia centrálnych bánk, ktorá pokles zastavila a trhom dala najavo, že to myslia vážne.

Situácia sa môže opakovať. Tí, ktorí spoločnému európskemu projektu neverili pred 17 rokmi sa môžu opäť objaviť. Hrozba série nadchádzajúcich referend v krajinách eurozóny ako Taliansko, Holandsko či Francúzsko naznačuje nenulové šance, že zjednotenej Európe hrozí krach.

Neistota a obavy o budúcnosť Európy môžu byť začiatkom veľkého obratu na finančných trhoch...

Autor je analytik Trim Broker. 

01 - Modified: 2024-11-06 15:15:31 - Feat.: - Title: Američania si zvolili „diabla, ktorého poznajú“. Voľby priniesli striedanie moci aj pokračovanie trumpizmu 02 - Modified: 2024-10-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Keď Rusko a krajiny BRICS hlasujú vplyvom. Západ by sa mal zamyslieť, prečo ich iní počúvajú 03 - Modified: 2024-10-14 08:55:02 - Feat.: - Title: Trhy očakávajú rýchlejšie tempo znižovania sadzieb Európskej centrálnej banky 04 - Modified: 2024-10-12 08:24:54 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Výročie streľby v Teplárni by malo byť aj pripomienkou nádeje 05 - Modified: 2024-10-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Posledný článok do mlynčeka na mäso? Putin posiela na front námorníkov zo svojej jedinej lietadlovej lode
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. november 2024 07:07