Zo začiatku týždňa sme zažili mierny pokles na zlate. To sa prepadalo v prvé dva dni týždňa až k úrovni 1227 USD. Potom sme v stredu zažili raketový nástup na úroveň 1260 USD. S miernymi problémami sa zlato dohrabalo až k úrovni 1270 USD. Odtiaľ sa však cena konsolidovala spätne na úroveň 1250 USD. Striebro bol úplne iný príbeh. Rovnako ako zlato zletelo najprv k úrovni 15,2 USD, avšak od nej sa odrazilo v stredu ako na trampolíne a fičalo počas štvrtka a piatka až nad 16 USD. Potom sa cena skonsolidovala okolo 15,8 USD.
Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1255 USD, čo bolo o 4,9 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 15,78 USD, čo bolo o 31 centov viac ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 79,53 čo znamená, že striebro minulý týždeň potiahlo viac ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 181,32 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 71,18 a rovnako stúpol.
Minulý týždeň bol v hľadáčiku investorov FED a jeho rozhodnutie o tom, či náhodou neprehodnotí svoju politiku zvyšovania úrokových mier. Predstavitelia FEDu toho moc nezmenili. Jedine to, že zvyšovanie prehodnotia v kontexte globálneho vývoja a neudeje sa postupne na štyrikrát, ale keď tak na dvakrát. S trhom to pohlo. Zlato mierne stúpalo a striebro priam skákalo ako horolezec na skale. Čo však hovorí dopyt a ponuka po týchto drahých kovoch zo strany tvorcov trhu?
Zlato stále reaguje v kontexte cenových pohybov. Nič sa nemení na situácií , že pri cenách pod 1250 USD, sa dopyt po zlate zvyšuje – svedčí o tom stav bakwardácie na trhu. A pri cenách, ktoré sa vzďaľujú od tejto hranice smerom vyššie, dopyt po žltom kove klesá a odstraňuje sa postupne bakwardácia. Zatiaľ očakávať ceny nad 1300 USD nie je predmetom diskusie. Zároveň sa zdá, že sa nervozita mierne z trhov vytráca. Moc by som však nejasal lebo sa môže kedykoľvek vrátiť. Zlato stále svoj býčí trh nenašlo.
Striebro rástlo príliš. Je v slušnom contangu. Jeho cena je dnes z hľadiska dopytu a ponuky relatívne vysoká. Reagovalo pravdepodobne na predpoklad toho, že hlavné ekonomiky sveta budú naďalej stimulované centrálnymi bankami – ono v Číne a Európe sa to deje výrazným spôsobom. FED zatiaľ váha – asi nechce hneď stratiť tvár. Na striebre treba naďalej očakávať vysokú volatilitu – či už v kontexte dolárových cien, tak i v kontexte jeho pomeru k zlatu. Rovnako si stále nemyslím, že by sa začal pomer striebra k zlatu postupne znižovať. Určite by som na to nestavil. Stále si myslím, že pomer 1 ku 90 je pravdepodobnejší. Dostaví sa pri prvom náznaku ekonomických problémov hlavných ekonomík sveta.
Vývoj cien drahých kovov