Britskej mene sa v posledných týždňoch nedarí. Kým vo februári bola spoločne s novozélandským dolárom na čele Forexu, v marci je naopak na chvoste výkonnosti najdôležitejších svetových mien. Libra nerastie ani na páre s americkým dolárom, ktorý má po zasadnutí americkej centrálnej banky v minulom týždni tendenciu oslabovať.
Dnešný vývoj
Po dopoludňajších číslach inflácie dnes stráca menový pár GBP/USD 0,7 percenta na aktuálnych 1,4870. Okamžitá strata po zverejnení dát dosiahla "iba" 50 pips a následne bola celá korigovaná. Ďalšie poklesy však prišli popoludní. Libra zároveň stráca od začiatku týždňa na páre s eurom. EUR/GBP dnes vzrástol až na 0,7370. Dosiahol teda na mesačné maximá.
Štatistiky inflácie libre nepomohli
Libre nepomohli dnešné štatistiky indexu spotrebiteľských cien (CPI) zverejnenej včera o 10:30. Inflácia vo februári dosiahla vo Veľkej Británii 0,0%, čo je desatinu percenta pod odhadmi, a toto číslo znamenalo pokles z januárových 0,3%. Veľká Británia sa s defláciou nestretla viac ako posledných päť desaťročí. Inflácia je na míle vzdialená inflačnému cieľu BoE vo výške 2%.
Vývoj medziročnej inflácie (CPI) vo Veľkej Británii (v%) od roku 1989 (rovnaká metodika)
Tlak na pokles cien sa rozširuje
Na rozdiel od čísel z minulých mesiacov nebola inflácia ťahaná nadol cenami palív. Tie totiž v priebehu februára rástli. Súvisela však s efektami, ktoré vyvolali padajúce ceny palív v minulých mesiacoch. Infláciu ťahali nadol klesajúce ceny potravín (o 3,3% YoY), tovaru voľného času a domácich potrieb.
Vyšší tlak na pokles cien tovarov prišiel vo februári aj zo strany posilňujúcej domácej meny, ktorá zlacňovala importy. Obzvlášť vysoké zhodnotenie prišlo na páre s eurom - o takmer 4%. Klesla aj jadrová inflácia (teda bez energií, potravín a nápojov) z 1,4% na 1,2% (očakávaná bola 1,3%). Za normálnych okolností ide o menej dôležitý indikátor, avšak v súčasnosti ukazuje, že tlak na pokles cien sa rozprestiera do celej ekonomiky.
Pokles cien energií a cena ropy v GBP prestali padať (v% YoY)
Ceny energií už by ani v nasledujúcich mesiacoch nemuseli mať tak deštruktívny dopad, ako tomu bolo ešte na prelome roka. Nižšie ceny tovaru a služieb naviazaných na ropu sa však ešte budú prejavovať v nasledujúcich mesiacoch.
Pokles cien do deflácie naznačuje aj index vstupných cien výrobcov PPI, ktorý bol zverejnený spolu so spotrebiteľskými dátami a tiež skončil pod odhadmi. Zvyčajne trvá niekoľko mesiacov, kým sa ceny výrobcov prenesú do spotrebiteľských výdavkov.
Dlhodobý vplyv na britskú menu
Libra teda má pred sebou s veľkou pravdepodobnosťou obdobie niekoľkomesačnej deflácie, a aj keď BoE tento scenár očakáva (dala to najavo vo svojom februárovom inflačnom reporte), môže byť negatívny vplyv na libru dlhodobejší. Teraz sa totiž v podstate nedá špekulovať na rast úrokových sadzieb, teda na faktor, ktorý je schopný ťahať menu dlhodobo nahor (ako v prípade US dolára).
Andy Haldane, hlavný ekonóm BoE, sa v minulom týždni vyjadril, že existuje nebezpečenstvo prenosu nízkej inflácie do oblasti miezd. Naznačil aj, že stále existuje nevyužitý potenciál v britskej ekonomike. Podobné vyjadrenia sú ďalším klinčekom do rakvy rýchleho rastu sadzieb a s tým aj libry.
Britská mena môže dlhšiu dobu trpieť určitú zmenou postoja trhu k zvyšovaniu úrokových sadzieb BoE. Dlhú dobu ťažila zo situácie, že BoE bola po americkom Fedu druhú v poradí medzi CB vyspelých krajín, kde malo dôjsť k zvýšeniu sadzieb. Tieto špekulácie ustupujú do pozadia a spoločne s nimi mizne aj sila libry.
Komentár bol zverejnený na webe Xpuls.cz.