Americký dolár zaznamenal v úvode roka raketový rast. Od začiatku roka do polovice marca 2015 posilnil voči košu mien o viac ako 11%. Tento rast bol pokračovaním silnej rely z druhej polovice roku 2014, kedy dolár od júla do marca získal voči menám hlavných obchodných partnerov v súhrne viac ako štvrtinu. Ako vidno na priloženom grafe, posilňovanie dolára sa v polovici marca zastavilo a najmä v poslednom mesiaci mali investori do dolára pomerne ťažké spanie.
Zdroj: Thomson Reuters, vlastné spracovanie
K obratu, alebo prinajmenšom výraznej korekcii rastového trendu USD prispelo hneď niekoľko faktorov. Vhodné okolnosti k prudkej korekcii vytvorila technická prekúpenosť dolára spolu so sériou sklamaní z vývoja americkej ekonomiky. V najbližšom čase sa zrejme dočkáme negatívnej revízie ekonomického rastu za prvý štvrťrok z pôvodného odhadu 0,2% do mierne záporných čísel (predpokladáme do -0,5%). Olej do ohňa vyberania ziskov z dolárovej rely nepochybne pridala aj centrálna banka FED, kedy hlavným odkazom marcového zasadnutia bo výrazný posun projekcie úrokových sadzieb na USD smerom nadol.
Menový kurz má však z definície dva piliere, preto netreba zabúdať ani na všeobecné posilnenie eura a britskej libry, ktoré v posledných týždňoch výrazne prispievali k pádu dolárového indexu. Môžeme sa tiež nazdávať, že časť oslabenia USD súvisí s tak trochu záhadnou reštrukturalizáciou portfólií, ktoré sa navonok prejavuje pomerne prudkým výpredajom štátnych dlhopisov, nezáujmom o ďalšie tradičné „bezpečné“ investície (dolár, jen, zlato), a naopak rastom cien niektorých komodít (najmä ropy a železnej rudy).
Aj napriek aktuálnej slabosti očakávam, že čas dolára v tomto roku ešte príde. Viaceré indikátory (napr. tvorba nových pracovných miest a PMI z nevýrobného sektora) naznačujú, že po zamrznutí v prvom štvrťroku by sa mohol ekonomický rast za veľkou mlákou opäť zrýchliť a zaradiť USA na čelo vyspelých ekonomík. Aktuálne oslabenie USD spolu s odrazom cien ropy znamenajú zmiernenie dezinflačných tlakov a v prípade, že sa ceny ropy stabilizujú okolo súčasných hodnôt, mali by sa opäť posilniť investície a tvorba pracovných miest v ťažobnom priemysle. V súhrne by tieto faktory mohli v treťom štvrťroku opäť povzbudiť špekulácie ohľadom blížiaceho sa rastu úrokových sadzieb FED, čo bude voda na mlyn posilnenia dolára.