Rok 2014 práve skončil, a preto je namieste urobiť si krátke zhrnutie vývoja na finančnom trhu. Posledný obchodný deň v roku akosi symbolicky spravil bodku za tým, čo bolo pre tento rok najpríznačnejším. Výrazná korekcia na rope, dolárová rally, nevýrazné zlato, pokračovanie bullish trhu na akciách, vytvorenie nových all-time highs a iné.
Silvestrovským prepadom o 2.5 %, americká ľahká ropa WTI len a len podčiarkla vývoj v druhej polovici roka 2014. Kým ešte v júni dosiahla WTI svoje tohtoročné maximá nad 107 dolármi za barel, množstvo fundamentov nahrávajúcich medvedím obchodníkom na rope, poslalo komoditu do viac, ako 51 % straty zo spomínaných HIGH a 46 % straty od začiatku roka. „Čierne zlato" tak zaznamenalo najväčší medziročný pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2008, všetko uprostred zvyšujúceho sa prebytku ponuky, neochoty OPECu znížiť produkciu komodity a zhoršujúcich sa výhľadov globálneho ekonomického rastu. Najnižšie ceny ropy od 2009 roku rozprúdili značnú volatilitu ruského rubľa, či nigérijského nairu a stisol vládne rozpočty v producentských krajinách, vrátane Venezuely a Ekvádoru, či Iránu. Naopak z nízkej ceny ropy profitovali hlavne Spojené štáty americké, kde jednoznačne vzrástla produkcia a využitie výrobných kapacít.
Pri komoditách ešte ostaneme. Na zlate sa v stredu rozhodovalo o tom, či zakončí rok v zisku, alebo v strate. To, že zlato na konci roka balansovalo na okraji ziskového a stratového roku sa dialo po prvý krát od roku 1999. Minulý mesiac sa cena zlata pohybovala na viac, ako 4 ročných minimách, pretože „žltý kov" mal v roku hneď niekoľko problémov.
Zlepšujúce sa čísla z americkej ekonomiky, posilnenie tamojšieho trhu práce, nedostatok inflácie, pokračujúci rast akciových trhov a nakoniec silný americký dolár. Výsledok však nebol taký strašidelný, ako rok predtým, a tak zlato skončilo v 2014 tesne pod nulou, zhruba -1.7 % v červených číslach v okolí ceny 1180 dolárov za uncu. Doplníme, že volatilnejšiemu striebru, vyššie spomenutý sentiment „doprial" takmer -20 %-nú korekciu spotovej ceny a dosiahnutie úrovní pod 16 dolármi za uncu. Kontrakcie čínskej ekonomiky, a tým oslabený najsilnejší dopyt po komodite, zase spôsobili -14 %-ný ročný prepad ceny medi.
Forex priniesol taktiež veľa zaujímavého. Ten, kto si stavil na americký dolár, môže mať na konci roka dôvod na radosť. Skončené QE v podaní Fedu a predpoklad zvyšovania sadzieb v USA v roku 2015 priniesol rekordné úrovne dolárového indexu DXY (+12.8 % YTD). Ten sa v posledných dňoch tohto roka dostal nad 90 bodov, kde sme boli naposledy ešte v roku 2006.
Dolárovú rally potvrdila aj posledná obchodná seansa a len podčiarkla rozkol v politike Fedu a ECB. EURUSD, ktorý vytvoril ročné LOW pod 1.21 EURUSD, čo znamenalo medziročnú stratu spoločnej európskej meny cca -12 %. Podobné problémy zažil aj japonský jen. Na USDJPY sme začínali rok okolo úrovní 105 USDJPY, pričom decembrové HIGH boli až takmer na 122 USDJPY. Z koša hlavných svetových mien americký dolár porazil každú jednu menu.
Na koniec sa pozrime na akciový trh. Globálny trh akcií vzrástol v tomto roku o 1.8 bilióna dolárov. Na už tradične nízkych koncoročných objemoch dosiahli nové historické maximá na Wall Street indexy S&P 500 (2093 bodov), Dow Jones (18103 bodov), Russell 2000 (1221 bodov), či v Európe ešte skorej v decembri nemecký DAX (10093 bodov). Posledný CLOSE a relatívne ostrý ústup z dosiahnutých maxím v predchádzajúcich dňoch (SPX -1.03 %, NASDAQ -0.87 %, INDU -0.89 %) však istým spôsobom naznačil, že aj keď bol rok 2014 pre akcie opäť úspešný, nešlo už o taký prudký rast, ako v roku 2013. SPX pridal YTD cca 12 % (2013 +30 %), NASDAQ +15 % (+35 %) a Dow Jones +9 % (20 %).
Značná časť kapitálu začala putovať smerom ku konzervatívnejšiemu kapitálu, na dlhopisový trh, čo poslalo výnosy 10 ročných US dlhopisov z 3 na 2.2 % a napríklad pri nemeckých z 1.9 na 0.54 %. Za chvíľu uplynulý rok bol tiež veľmi úspešným a prial novým vstupom na burzu (IPO), viď Alibaba, či GoPro. Taktiež najlepšie sa v indexe S&P 500 darilo spoločnosti Southwest airlines, ktorej akcie priadli +125 %. Rok 2014 bol aj rokom spätných odkupov akcií a tzv. Cash Cows.
Čo očakávať od budúceho roka, resp. čo bude hýbať trhmi v ďalšom období? Hneď v úvode roka to budú predčasné parlamentné voľby v Grécku, ktoré môžu otvoriť starého strašiaka menom „GREXIT", ďalej to bude januárové zasadnutie ECB a určite ostro sledované kroky ECB v ďalšom dodávaní likvidity na trh.
Pokračovať bude hľadanie odpovede na otázku, kde nájde ropa svoje dno, či sa pozrieme k 40 dolárom za barel, kedy Fed pristúpi reálne k zvýšeniu sadzieb, či príde už na akciách ku väčšej korekcii, alebo sa dočkáme 7. rastového roku a mnoho iného??? Nechajme sa prekvapiť....