S tým súvisí aj plán vyplácať len 30 percent čistého zisku a zvyšok použiť na akvizičný rast. Možnosti rastu vidíme najmä na Balkáne vďaka akvizícii silnej lokálnej značky Radenska. Možnosti sú aj v ďalšej konsolidácii lokálnych trhov (ČR, SR) a úspešnom dokončení reštrukturalizácie poľskej divízie.
Rizikom pre vývoj ceny akcií v strednodobom horizonte sú ďalšie predaje zo strany druhého najväčšieho akcionára (CED Group so stále viac ako 34-percentným podielom po IPO) a 2 minoritných akcionárov (dohromady majú ľahko cez 5 percent podielu). Výsledky v posledných dvoch rokoch sú z veľkej časti podporené výrazným poklesom ceny cukru, ktorý je jednou z najväčších nákladových položiek, a tiež priaznivým počasím v lete 2015. Výsledky za rok 2016 tak kvôli vysokej základni s veľkou pravdepodobnosťou neprinesú výraznejšiu dynamiku.
Na základe porovnania s konkurenčnými spoločnosťami (na ukazovateli EV/EBITDA) sa domnievame, že vzhľadom na veľkosť spoločnosti a absencií expozícií na rastúce ázijské/africké trhy, by sa Kofola mala obchodovať s diskontom voči týmto spoločnostiam. Pri cene 500 CZK (18,5 eur) na akciu by sa jednalo o 20-percentný diskont, pri cene 550 CZK (20,35 eur) o 13-percentný diskont na úrovni ukazovateľa EV/EBITDA.
Aj napriek spomínaným rizikám môže byť Kofola podľa nás pre dlhodobejších investorov zaujímavým aktívom. Pri cene na dolnej hrane ponúkaného rozpätie (teda 500-550 CZK) ponúka 13-20-percentný diskont voči spoločnostiam v nápojovom segmente na základe EV / EBITDA.
Komentár analytika bol zverejnený na webe patria.cz