StoryEditor

Európa chystá energetický pakt. Proti Rusku

24.04.2014, 00:00

Od vzniku ukrajinskej krízy začali zaznievať viaceré hlasy spomedzi zástupcov jednotlivých štátov Európskej únie a tiež jej samotných predstaviteľov o energetickom spájaní sa. A aj keď zatiaľ nedošlo k naplneniu najpesimistickejších scenárov, znepokojenie nad situáciou v Ukrajine stále pretrváva.

Brusel pripravuje spolu s odborníkmi z jednotlivých krajín do konca mesiaca plán, ktorý by mohol úniu oslobodiť od závislosti na ruskej energii. Únia od vypuknutia krízy už napríklad prispôsobila svoje plynovody tak, aby mohli prúdiť spätne do Poľska a Maďarska. Slovensko sa má pridať čoskoro. Mierna zima tiež prispela k tomu, že zásoby sú na oveľa vyšších úrovniach ako obvykle. Európa je tak momentálne v silnej pozícii a zásoby by mali byť natoľko dostatočné, že ak by bola v najbližšom období úplne odstavená od dodávok , dokázala by vyplniť výpadok počas celého leta.

Jedným z posledných ohlasov, ktoré odozneli na margo možnej energetickej krízy je výzva poľského premiéra Donalda Tuska na vytvorenie energetickej únie, ktorá by ukončila dominanciu Ruska v dodávkach plynu do Európy a zároveň by zaistila členom energetickú bezpečnosť. Podľa poľského premiéra by energetická únia mohla fungovať na princípe solidarity, tzn. ak by hrozilo niektorej z členských krajín odpojenie od dodávok plynu, ostatní členovia by jej v rámci tohto mechanizmu pomohli a zabezpečili dodávky z vlastných zdrojov. Energetická únia by taktiež zabezpečovala dohody nákupu plynu od vývozcov mimo Európy, napríklad z USA alebo Austrálie.

Podobné pokusy o vytváranie únií, fungujúcich na princípe solidarity, nie sú v Európskej únii ničím novým a tak aj tento návrh je skôr očakávaným krokom ako prekvapením. Vytváranie únií v rámci EÚ však znamená dlhoročný proces bez istého konca. Stačí sa napríklad pozrieť na bankovú úniu, ktorej proces tvorby sa začal ešte v júni 2012, no doteraz nevznikla definitívna kompozícia. Tak ako bankový sektor, aj ten energetický je v mnohom špecifický a zložitý, pričom každá krajina bude pravdepodobne chcieť presadzovať svoje záujmy. Ak by sa aj tento návrh posunul ďalej, môže uplynúť ešte niekoľko rokov, kým pre úniu bude môcť slúžiť ako energetický bezpečný prístav.

Patria Online

Obchodovanie: www.patria-direct.sk

Spravodajstvo: www.patria.cz

01 - Modified: 2024-10-05 12:30:19 - Feat.: - Title: Fico nevylúčil, že začiatkom roka budú problémy s ropou a plynom. Chce presviedčať Ukrajinu 02 - Modified: 2024-10-04 16:46:36 - Feat.: - Title: Ceny ropy pre napätie na Blízkom východe rastú 03 - Modified: 2024-10-03 19:44:10 - Feat.: - Title: Globálny dopyt po plyne stúpne tento aj budúci rok na nový rekord 04 - Modified: 2024-10-03 16:19:23 - Feat.: - Title: Ceny ropy pokračujú v raste, konflikt medzi Izraelom a Iránom ohrozuje dodávky 05 - Modified: 2024-10-03 15:36:27 - Feat.: - Title: USA a Izrael podľa Bidena diskutujú o možných útokoch na iránske ropné zariadenia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. október 2024 00:30