V posledných týždňoch došlo k posilneniu eura voči doláru. Ide o pozoruhodný vývoj, pretože zároveň nastal pokles cien ropy a ten by mal naopak tlačiť na oslabovanie eura. Ako totiž ukazuje nasledujúci graf, klesajúce ceny ropy idú zvyčajne ruka v ruke s oslabovaním eura, naopak vyššie ceny ropy často sprevádza posilňujúce euro. Z vyznačeného vývoja posledných týždňov je potom zrejmé, ako sa ceny ropy a kurz eura k doláru oddelili:
Podľa nášho názoru existuje aj napriek vyššie popísaného vzťahu niekoľko dôvodov, prečo by malo euro pokračovať v posilňovaní. Prvým z nich je rozdiel v európskych a amerických sadzbách. Sadzby sú nižšie v eurozóne a to znamená, že euro by po jeho počiatočnom oslabení malo začať posilňovať. Len tak totiž dôjde na porovnanie dolárových a eurových návratností u investícií do dlhopisov.
Očakávame tiež, že americká monetárna politika sa bude len veľmi pomaly pohybovať smerom k reštrikcii. Príčinou je klesajúce tempo globálneho rastu, pokles cien ropy, veľmi nízka inflácia a oslabovanie renminbi (kurzový pár yuan/dolár) a ďalších mien rozvíjajúcich sa krajín. K tomu sa pridáva koniec akútnej fázy gréckej krízy a zlepšenie v oblasti ekonomického rastu eurozóny. Objem krátkych pozícií na eure tiež klesol a zahraniční investori sa opäť vracajú na európske dlhopisové a akciové trhy.
Pre ďalšie posilňovanie eura hovoria aj vysoké úspory vytvárané v eurozóne a to isté platí o vonkajších prebytkoch. A ak bude Čína chcieť pokračovať v oslabovaní renminbi, bude musieť zvýšiť (či pomalšie znižovať) svoje rezervy. Aj to by malo viesť k posilneniu eura k doláru. Ukazuje na to vývoj po roku 2002, kedy môžeme pozorovať vysokú koreláciu medzi zmenou týchto rezerv a posilňovaním eura. Príčinou môže byť to, že k zvyšovaniu rezerv sú používané práve nákupy eura.
Komentár bol zverejnený na webe patria.cz