Minulý týždeň bol opätovne pre drahé kovy pozitívny. Taký týždeň sme nezažili už dávno. Od roku 2009. Zlato poskočilo hneď začiatkom týždňa až k 1200 USD. Po následnej korekcii, plávalo v rozmedzí 1180 – 1200 USD, až do stredy. No a potom postupne, krok za krokom, stúpalo. Stredu prekonalo 1200 USD a vo štvrtok dosahovalo na 1260 USD, kde sa rast zastavil; následným poklesom na 1240 USD. Striebro rástlo začiatkom týždňa relatívne rýchlejšie, už v pondelok dosiahlo 15,4 USD a aj keď následne klesalo, snažilo sa udržať danú úroveň. V stredu už opätovne rástlo a dosahovalo úroveň 15,8 USD. Piatkové obchodovanie bolo pre drahé kovy už pokojnejšie. Zlato sa držalo okolo 1240 USD a striebro okolo 15,7 USD.
Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1237,9 USD, čo bolo o 64,4 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 15,75 USD, čo bolo o 74 centov viac ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra mierne stúpol na úroveň 1 ku 78,6 čo znamená, že zlatu sa v týždňovom vyjadrení darilo opäť relatívne viac, ako striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 163,58 a slušne stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 60,64 a rovnako stúpol.
Ceny drahých kovov zažili opäť pozitívny týždeň. Taký tu bol naposledy v roku 2009. Ako píšeme už dávnejšie dopyt po fyzickom kove na úrovni inštitucionálnych investorov, a to hlavne pri zlate, bol výrazný už skoro pol roka. Zažívali sme jav - bakwardácia, kedy môže veľký investor predať na spotovom trhu zlato za cenu, ktorá je vyššia, ako na futures trhu. Stav, ktorý by pri zlate teoreticky nemal nastať, pretože existuje relatívne dosť zlata na skladoch, ktoré sa dá pre tento druh arbitráže použiť. Tento stav však svedčil o nedôvere medzi investormi a aktuálnom dopyte po fyzickom kove. Tento jav sa asi pol roka prehlboval s klesajúcou cenou (zažili sme i cenu na úrovni 1050 USD) a končil pri cene okolo 1200 – 1250 USD.
Cena sa minulý týždeň posunula na úroveň 1240 USD. Hlavná otázka teda znie, či sa odstránil dopyt pri tejto cenovej úrovni. Stručná odpoveď je, že nie. Aj keď rastom ceny sa mierne dopyt po fyzickom kove znížil – dopyt je stále silný a zažívame stále bakwardáciu. A aj keď môže byť cena volatilná, vyzerá to skôr na rastúci trend ceny zlata, ako klesajúci. Myslím, že všetko bude závisieť od dôvery v súčasný vývoj na trhoch a reakciách centrálnych bánk na ostatné udalosti. V prípade, že prídu na svetlo sveta ďalšie rozsiahle a bezprecedentné opatrenia centrálnych bánk, je dosť možné, že sa rast ceny zastaví. Ale na reakciu trhov si budeme musieť počkať.
A čo striebro? V prípade krachov spoločností, spomaľovaní ekonomického vývoja a rastúcej krízy sa s vysokou pravdepodobnosťou bude vzďaľovať voči zlatu; a jeho pomer sa posunie vyššie nad 1 ku 80 - 85. Striebro ostatné dva týždne zažívalo rovnako bakwardáciu – bol po jeho fyzickej forme výrazný dopyt. A to aj pri raste ceny. Avšak rastom ceny k 15,75 sa dopyt po fyzickom kove vytráca. Ako sa bude cena vyvíjať ďalej? Môže sa na obe strany, špekulanti sú v tomto nevyspytateľní. Avšak, ak aj na budúci týždeň bude pretrvávať znížený dopyt po striebre, jeho dolárový rast nebude dlhodobý a stály.
Situácia sa však stále mení a čo platí dnes, nemusí platiť na budúci týždeň.
Vývoj cien drahých kovov: