Kto predpokladal, že po veľmi volatilnom konci minulého týždňa zažijú trhy pokojnejšiu seansu, bol na omyle. Násilie na Ukrajine si aj v pondelok vyžiadalo ďalšie obete, upokojenie situácie je na míle vzdialené a zastaviť krvavé boje a destabilizáciu Ukrajiny je a bude len veľmi ťažké. Akciové trhy reagovali okrem Ukrajiny, hneď od otvorenia európskych parketov, aj na jeden veľmi podstatný makro údaj z Číny. HSBC index nákupných manažérov v priemysle posilnil v apríli len minimálne, a síce na 48.3 bodov, z predchádzajúcich 48 bodov. Trhový konsenzus bol však na 48.4 bodoch a dôležitejšie je, že stále sa nachádza pod 50 bodmi, čo neveští z Číny nič dobré a poukazuje na ekonomický úpadok v krajine. Nemecký DAX sa pod tlakom týchto fundamentov dostal na denné LOW 9407 bodov (-1.6 %), japonský jen bol tiež silno dopytovaný, keď sa USDJPY dostalo tesne pod 102 USDJPY.
Zvrat nastal až so zverejneným jedného jediného makrodáta z USA. ISM index nákupných manažérov v nevýrobnej sfére skončil v apríli na úrovni 55.2 bodov, čo je pri očakávaní 54.5 bodoch a predchádzajúcej hodnote 53.1 bodov, veľmi slušné číslo a zároveň 8 mesačné maximum tohto ukazovateľa. DAXu sa podarilo vymazať takmer všetky intradenné straty a skončil v červenom len o -0.28 % (9529.50 bodu). CAC s pomocou záverečného apetítu po rizikových aktívach dokonca pridal +0.1 % a FTSE 100 +0.2 %. Americké benchmarky skončili podobne len v malých ziskoch (SPX +0.19 %, NASDAQ +0.34 %, DJIA +0.11 %), a to pri veľmi nízkych zobchodovaných objemoch.
Dve sledované komodity, zlato a ropa, mali počas pondelka jednu vec spoločnú. Obe sa neúspešne pokúsili o zdolanie 50 dňového kĺzavého priemeru. Zlato, ako safe haven, vyniesli nepokoje na Ukrajine až na 3-týždňové maximá 1315 dolárov. Túto hranicu však neudržalo a stabilizovalo sa na 1310 dolároch. Ropa sa pokúsila o zdolanie hranice 100.40 USD/barel, kde však nastúpili medvede a poslali ropu späť o zhruba dolár nižšie.
Z výsledkovej sezóny vyberáme farmaceutickú spoločnosť Pfizer. Zisk na akciu dosiahol 0.57 USD, čo prekonalo odhady analytikov na úrovni 0.55 USD. Tržby spoločnosti však klesli o 9 % na 11.296 mld. USD, zisk oslabil o 15 %, a tak akcie firmy stratili až -2.5 %.
Perličkou dňa je stav na dlhopisovom trhu. Dlhopisy sú stále silno bidované, čomu sa nevyhli ani tie z európskej periférie. Portugalsko oznámilo (po vzore Írska), že opustí záchranný mechanizmus bez dodatočných úverov. Portugalské päťročné výnosy reagovali poklesom na rekordné minimum. V Španielsku spadol výnos na 10 ročných bondoch po prvý krát v histórii pod 3 % (LOW 2.967 %), čo sa v porovnaní s 2.6 % tých amerických javí ako zlý vtip.