Úvod nového týždňa priniesol na akciové trhy aspoň mierne upokojenie, no fundament sa príliš nemení. Rast akcií po celom svete môžeme teda hodnotiť len ako odraz od relatívne nízkych hodnôt, ktoré sa stali atraktívne k obnoveniu nákupných chúťok. Akcioví býci sa zrejme opreli aj o dáta z ekonomického kalendára. Priemyselná produkcia v eurozóne za február vzrástla o očakávaných 0.2 % medzimesačne, no medziročne boli očakávania (+1.6 %) prekonané a výroba rástla o 1.7 %. Podobne pozitívne skončili aj maloobchodné tržby za Atlantikom. Rástli najviac od septembra 2012, a síce medzimesačne (za marec) o 1.1 %, pričom odhad bol len +0.8 %. Nárast bol vedený predovšetkým predajom áut. Skok v predaji automobilov o +3.4 % dodal dostatok sily na rast celkovým tržieb v maloobchode. Či je predaj áut pri znižovaní úverových štandardov aj dlhodobo udržateľný, je do budúcna otázne a môže nás v nasledujúcich mesiacoch prekvapiť aj negatívne.
Hoci napätie na Ukrajine bolo veľmi vysoké, maloobchodné tržby v USA ho prevážili, no a benchmarky si pripísali mále zisky. Nemecký DAX +0.26 %, francúzsky CAC +0.43 % a britský FTSE +0.34 %. Európske trhy však boli väčšinu dňa v červených číslach a až posledné hodiny sa vyšvihli do zelených hodnôt. Na Wall Street bola situácia presne opačná. Indexy posilnené aj silnými kvartálnymi číslami americkej banky Citygroup (tržby 20.12 mld. USD, konsenzus 19.39 mld. USD, zisk na akciu 1.30 USD, konsenzus 1.14 USD) otvárali vyššie a pridávali nejaké tie body navyše, ale zisky sa im takmer nepodarilo udržať, nebyť odrazu od supportov a rastu v záverečných minútach. DJIA +0.9, S&P 500 +0.83 %, NASDAQ +0.57 %.
Málo kto si to možno uvedomuje, ale zlato pridalo od začiatku roka 10 % a veľmi nenápadne, trendovo, sa dostáva vyššie a vyššie. Za aktuálnym rastom jeho ceny stojí vyhrocovanie situácie na Ukrajine a tiež ECB, ktorá sa bude zrejme uberať cestou Fedu, čo sa týka vyžitia monetárnych nástrojov na podporu ekonomiky. Každopádne treba nejaké výrazne býčie chúťky ešte krotiť, pretože investičné banky sú vo svojich odhadoch pre zlato stále skeptické. Goldman Sachs odhaduje cieľovú cenu žltého kovu na konci roka 2014 na úrovni 1050 dolárov, ale vieme, že GS sa častokrát dokáže vo svojich odporúčaniach pre klientov „akože" zmýliť. Tak, či onak, zlato za pondelok získalo ďalších +0.6 %, nad 1325 dolárov.
V ECB sa zrejme nevedia dohodnúť, ako to s tým eurom vlastne myslia. Najprv holubičie komentáre po zasadnutí ECB, neskôr jastrabie vyjadrenia z minulého týždňa a v pondelok zase Draghi hovoril o rizikách silného eura, čím poslal EURUSD o 60 bodov nižšie k 1.382 EURUSD. Jemný risk on nepomohol ani jenu, keď dolár posilnil k 101.80 USDJPY.