Dnes panuje vyššia volatilita na devízových trhoch. Mimoriadne sa opäť darí libre, ktorá najnovšie dostala pozitívny impulz od čísel z trhu práce. V decembri síce klesol počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti len o 24 tis. (oč. -34 tis.), priemerná miera nezamestnanosti za september až november však klesla zo 7,4 % na 7,1 %, a to vo veľkej miere vďaka revíziám dát z predošlých mesiacov. To je už takmer na úrovni 7 %, pri ktorej by Bank of England mala uvažovať o zvýšení úrokových sadzieb.
Dnes ale bol zverejnený protokol z posledného zasadnutia Bank of England, na ktorom jej členovia pripustili, že nezamestnanosť klesá ďaleko rýchlejšie ako očakávali. Avšak zatiaľ nevidia dôvod na zvyšovanie sadzieb ani keď klesne pod 7 %, pretože aj naďalej vidia pre ekonomiku výrazné riziká. Obchodníci to ale príliš neriešia a vrhli sa do nákupu libry. Možno aj z toho dôvodu, že hoci Bank of England nehodlá v dohľadnej dobe zvyšovať sadzby, Británia je čím ďalej, tým bližšie, aby bola prvou poprednou ekonomikou, ktorá sa do uťahovania politiky pustí. EURGBP dnes opäť posunul nadol ročné minimá, o 16:30 sa obchoduje na úrovni 0,8184 a GBPUSD útočí na dva a pol ročné maximá na úrovni 1,66. O 16:30 sa obchoduje na úrovni 1,6567. Aj naďalej sme toho názoru, že libra má ešte priestor pre rast, pokiaľ sa dáta z Británie nepokazia.
Vývoj GBPUSD (H4)
Darí sa aj austrálskemu doláru, ktorý je v posledných mesiacoch pod tlakom z dôvodu očakávaní, že austrálska centrálna banka pristúpi k ďalšiemu znižovaniu úrokový sadzieb. Dnes tieto očakávania mierne ustúpili, keď vo štvrtom kvartáli vzrástla medzikvartálna inflácia o 0,1 % (oč. 0 %) a medzoročná inflácia dokonca z 2,2 % na 2,7 % (oč. 2,4 %). AUDUSD tak dnes zaznamenal solídny rast a o 16:30 sa obchoduje na úrovni 0,8852.
Naopak, pod tlakom je kanadský dolár. Po mimoriadne slabých decembrových číslach z dôvery v podnikovej sfére a trhu práce dnes centrálna banka mierne zmenila svoj tón smerom k viac holubičiemu vyjadreniu. Riziká vidí predovšetkým v nízkej inflácii. Zá však bola v čase minulého zasadnutia ešte nižšia, a tak ako dôvod tejto zmeny tónu vidíme predovšetkým v slabších dátach, kvôli ktorým si Bank of Canada pootvorila dvierka pre prípadné uvoľnenie v prípade, že by sa ekonomika vyvíjala negatívne. USDCAD po výstupe zo zasadnutia centrálnej banky prerazil psychologickú úroveň 1,1 a o 16:30 sa obchoduje na nových najvyšších úrovniach od roku 2009 1,0129. Volatilita dnes ešte môže pokračovať, nakoľko o 17:15 má tlačovú konferenciu guvernér Poloz.
Na akciových trhoch panuje aj naďalej nízka volatilita. Z USA a ani eurozóny sme sa dnes nedočkali žiadnych dát. V rámci výsledkovej sezóny reportovala len jedna významná spoločnosť – včera po zatvorení trhov IBM, ktorej tržby zaostali za očakávaniami a jej akcie sa krátko po otvorení amerických trhov obchodujú v strate 3 %. O 16:30 rastie paneurópsky index EuroStoxx50 o kozmetických 0,2 % a širší americký index S&P500 o 0,1 %.
Zajtra sa už dočkáme väčšej nádielky dát – predbežný januárový index výrobnej dôvery dorazí z Číny (2:45; oč. 50,6b.) a aj z Eurozóny, kde ho doplní aj predbežný index dôvery v sektore služieb. (Francúzsko 9:00; oč. výroba 47,6b./ služby 48,2b.; Nemecko 9:30; oč. 54,7b./54,1b.; Eurozóna 10:00; oč. 53,2b./51,5b.). Z USA dorazia minulotýždňové nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30; oč. 331 tis.) a decembrové predaje domov na sekundárnych trhoch (16:00; oč. 4,94 mil. anualzovane). A vzhľadom na súčasnú volatilitu na kanadskom dolári je potrebné venovať pozornosť aj decembrovým jadrovým maloobchodným tržbám z Kanady (14:30; oč. +0,3 % m/m).