StoryEditor

Keď stroje nahradia ľudí (komentár dňa)

23.01.2013, 23:10
Ak sa nahradí samotná ľudská práca, čomu sa budú ľudia potom venovať?

Doteraz mali technológie tendenciu uľahčovať ľuďom životy, no budúcnosť môže priniesť aj negatívne dôsledky technického pokroku. Pri pohľade do histórie bola nerovnosť vždy problémom, ktorý robil vrásky na čele politikom, no trh si vždy našiel cestu, ako si s ňou poradiť. Riešenie tohto problému tkvie v každom z nás – v schopnosti pracovať, učiť sa a svojou činnosťou vytvárať hodnoty. Za posledné storočie išli dve tretiny príjmov najbohatších národov na platy pracovníkov, kým iba jedna tretina išla na dividendy, kapitálové zisky, úroky, nájom a pod. Tento pomer bol dlhé obdobie relatívne stabilný a tak by sa mohlo zdať, že to bude trvať naveky. No za posledných 10 rokov sa predsa len niečo zmenilo. Podiel pracovnej sily na celkových príjmoch spoločnosti začal klesať a od roku 2000 zaznamenal pokles o takmer 60%.

Ako sa dá vysvetliť takýto posun? Jednou z hypotéz môže byť Čína. Vstup Číny do medzinárodného obchodného systému prakticky zdvojnásobil pracovnú silu dostupnú pre nadnárodné spoločnosti. Keď pracovnej sily pribúda, návratnosť v tejto sfére klesá. S postupným rozvojom Číny sa tento efekt vytratí a jej vlastný kapitálový trh sa výrazne posilní.

Ponúka sa aj ďalšie vysvetlenie. Doteraz každá technologická zmena rozšírila schopnosti ľudí a priniesla bohatstvo do mnohých domácností. Technologický pokrok v oblasti informačných technológií a automatizácie začal dokonca vytláčať ľudskú pracovnú silu. Príkladom môžu byť roboty konštruujúce autá, elektroniku a pod. Ak sa nahradí samotná ľudská práca, čomu sa budú ľudia potom venovať? Určite sa nemusíme báť, že ľudia budú úplne nahradení robotmi, no otázka znie, čo potom budú robiť. Je celkom možné, že podiel pracovnej sily na celosvetovej produkcii statkov bude klesať a naše ekonomiky sa stanú čím ďalej tým viac kapitálovo náročné.

Ako sa bude distribuovať príjem a bohatstvo v dobe robotov? Štandardná odpoveď by bola prerozdeľovať viac bohatstva cez zvýšenie daní. No história ukázala, že tento spôsob nie je efektívny. Na to, aby ľudia mohli využívať svoje schopnosti v maximálnej miere, je potrebné, aby mali pri akejkoľvek produktívnej činnosti čo najmenej zviazané ruky byrokraciou a administratívou. Malo by byť teda jednoduchšie aj pre tých najjednoduchších ľudí vlastniť svoj vlastný kapitál – svoju súkromnú armádu robotov. Alternatívou k príjmu z vlastnej podnikateľskej činnosti by však mohol byť aj príjem z vlastnenia akcií veľkých spoločností. Kým by firma generovala príjmy z činností, ktoré vykonávajú roboty, ľudia by dostávali podiel na zisku vo forme dividend, prípadne kapitálového výnosu.

Katarína Obická

Patria Direct SK

Obchodovanie: www.patria-direct.sk 
Spravodajstvo: www.patria.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. november 2024 02:56