Komisia nebude váhať s uvalením sankcií, pokiaľ desať nových členov nesplní zvyšok podmienok členstva v únii.
Celkovo tridsaťosem vážnych nedorobkov narátala Európska komisia desiatim budúcim členom Európskej únie. Komisia potvrdila, že bude trvať na splnení všetkých záväzkov, ktoré na seba nové krajiny počas vstupných rozhovorov vzali.
Komisia v poslednej, siedmej Hodnotiacej správe uviedla, že všetkých desať krajín je schopných počas budúcich šiestich mesiacov vytknuté problémy vyriešiť. Ak sa tak nestane k 1. máju 2004, keď sa únia rozšíri, komisia má povinnosť uvaliť na hriešnu krajinu sankcie.
"Nie je v záujme nových krajín ani Európskej únie, aby podobný scenár nastal. Noví členovia by si však mali uvedomiť, že komisia nebude mať inú možnosť," povedal komisár únie pre rozšírenie Günter Verheugen.
Európska únia sa v októbri minulého roka dohodla na trojročnom prechodnom období, počas ktorého má Európska komisia povinnosť automaticky zasiahnuť proti novej krajine, ktorá by narušila pravidlá jednotného trhu. O disciplinárnom konaní môže komisiu požiadať aj niektorý zo štátov únie alebo záujmová skupina.
Rozdielov medzi sankciami voči novým a súčasným členským krajinám Európskej únie je niekoľko. Ak komisia zistí, že terajší člen únie neprevzal spoločnú legislatívu alebo porušuje pravidlá vnútorného trhu, pošle mu dva varovné listy a potom naňho podá žalobu na Európsky súdny dvor. To sa stalo v roku 2002 Francúzsku, keď udržiavalo embargo na dovoz britského hovädzieho mäsa aj po tom, čo ho únia zrušila.
V prípade nováčikov únie bude procedúra iná. Komisia má počas trojročného prechodného obdobia právo ihneď zasiahnuť bez žaloby. Po varovaní listom prídu sankcie, ktoré budú mať rôznu podobu.
"Keď napríklad niektorý štát nezasiahne proti potravinárskym závodom, ktoré budú porušovať hygienické normy, môžu sa jeho mäsové výrobky vylúčiť z jednotného trhu. To by postihlo aj výrobcov, ktorí plnia normy," uviedol nemenovaný činiteľ Európskej komisie.
"Nie je to výmysel komisie. Sme pod tlakom členských štátov, ktoré si neželajú, aby nové krajiny mali konkurenčnú výhodu, ktorú by získali neplnením legislatívy," dodal.
O tlaku členských štátov svedčí jeden z troch vážnych nedostatkov v posudku na Českú republiku. Nemecko a Rakúsko tlačia na zlepšenie kontroly cestných dopravcov z hľadiska sociálnych predpisov. Viedeň a Berlín tak chránia svojich dopravcov, ktorí podliehajú prísnemu režimu.
"Problém s cestnými dopravcami sa objavil v júni a dokazuje, že členské štáty budú starostlivo strážiť, ako noví členovia plnia všetky normy Európskej únie," povedal český veľvyslanec pri únii Pavel Telička.
Podobne sa členské štáty správajú aj voči sebe navzájom. Komisia žaluje napríklad osem štátov únie pre oneskorenie v zavádzaní zákona o geneticky upravených potravinách. Taliansko zasa komisia vyšetruje pre štátnu pomoc médiám a Francúzsko pre pomalú liberalizáciu energetiky.
Ak komisia zistí, že terajší člen únie neprevzal spoločnú legislatívu alebo porušuje pravidlá vnútorného trhu, pošle mu dva varovné listy a potom naňho podá žalobu na Európsky súdny dvor. V prípade nováčikov únie bude procedúra iná. Komisia má počas trojročného prechodného obdobia právo ihneď zasiahnuť bez žaloby. Po varovaní listom prídu sankcie, ktoré budú mať rôznu podobu.
Zaheslovanie:
Tlač:
Abstrakt: