Výnos: 74,92 percent. Ťažiarska spoločnosť, ktorá ťaží zlato na Arabskom polostrove, sídli v Austrálii.Reuters
StoryEditor

Nastávajú zlaté časy

07.08.2019, 11:56
Autor:
Ole HansenOle Hansen
Zdá sa, že zlato má najlepšiu východiskovú pozíciu, aby využilo obnovené znižovanie sadzieb centrálnych bánk a výnosov dlhopisov.

Globálna fiškálna panika, ktorá sa zrejme spustí v nadchádzajúcich štvrťrokoch, prinesie dodatočné zisky viacerým kľúčovým komoditám.

Zdá sa, že zlato má najlepšiu východiskovú pozíciu, aby využilo obnovené znižovanie sadzieb centrálnych bánk a výnosov dlhopisov. Riziko obnovenia menovej vojny by naopak mohlo oslabiť americký dolár, čo je pre komodity ďalšia pozitívna správa.

Existuje pomerne veľké riziko, že obnovenie monetárnej politiky nemusí vychýliť kompas a priniesť toľko potrebnú podporu globálneho rastu.

V dôsledku toho možno zažijeme posun smerom ku globálnej fiškálnej expanzii so zameraním sa na infraštruktúru, životné prostredie a nerovnosť. Jedným zo sektorov, ktorý by mohol využiť to, že vlády chcú míňať peniaze, ktoré nemajú, sú komodity.

Hovorím hlavne o zlate, pretože inflácia sa opäť dostane do popredia len niekoľko štvrťrokov po tom, čo bola vyhlásená za mŕtvu.

Vyzerá to, že v nasledujúcich mesiacoch sa priblížime ku koncu päťročného obdobia obchodovania zlata v rozmedzí a žltý kov prekoná úroveň 1 500 USD / uncu, čo predstavuje viac ako 50 percentný obrat oproti výpredaju zlata v období rokov 2011 až 2015. Rast podporujú aj očakávania, že centrálne banky znížia sadzby s cieľom podporiť rast, čo sa ukazuje ako stále ťažšie vzhľadom na to, že globálne dodávateľské reťazce sú narušené obchodnými vojnami.

Pokles výnosov dlhopisov vedených Spojenými štátmi je ďalším hlavným dôvodom toho, že zlato opäť získava na sile. Nezabúdajme tiež, že v Európe je dokonca oveľa viac nesplatených dlhopisov, ktoré zaznamenali negatívne výnosy. Prečo je to pre zlato dôležité? Pretože sa odstránili príležitostné náklady, ktoré boli spojené s držbou aktív bez kupónu, alebo dividend, medzi ktoré patrí napríklad zlato.

Kým cykly uvoľňovania ekonomiky, riadené FEDom, boli v minulosti vždy v súlade so silným dolárom, v súčasnosti sa maximálny potenciál sily USD pravdepodobne vyčerpal. Preto sa pýtame, či už prišiel ten čas, aby dolár začal oslabovať. To by zlatu, a všeobecne aj komoditám, poskytlo priaznivý vietor do plachiet, ktorý v posledných rokoch chýbal.

Najväčším rizikom scenára, podľa ktorého by ceny komodít mali rásť, je uzavretie veľkej obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorá by znížila očakávania trhu ohľadom miery poklesu amerických úrokových sadzieb. Ak sa však pozrieme na súčasné dáta, globálny úverový impulz jasne naznačuje, že ekonomické dno je ešte len pred nami.

Autor je komoditný analytik Saxo Bank.

01 - Modified: 2024-09-24 11:02:14 - Feat.: - Title: Cenové rekordy nielen zlata 02 - Modified: 2024-09-20 16:06:54 - Feat.: - Title: Cena zlata dosiahla nový rekord, v piatok prekonala 2600 dolárov za uncu 03 - Modified: 2024-09-20 08:54:30 - Feat.: - Title: Cena zlata prvýkrát prekročila 2600 dolárov za trojskú uncu 04 - Modified: 2024-09-17 14:47:50 - Feat.: - Title: V čom sú rozprávkové zisky, keď chudobný vykupuje bohatého 05 - Modified: 2024-09-13 09:31:42 - Feat.: - Title: Cena zlata láme rekordy, prekročila 2570 dolárov za uncu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. október 2024 03:31