Pokračujúci pokles prieskumov výrob v prakticky každej z vyspelých ekonomík zvyšuje trhové očakávania fiškálnych i monetárnych stimulov. Tento naratív tak podporuje akciový trh v jeho rekordnom raste i naďalej.
Paradox finančného trhu, pri ktorom vidíme silný rast rizikových aktív i tých „bezpečných“, pokračuje.
Nič na tom nemení i predvolebný tlak Trumpa na nápravu neprávostí globálneho obchodu na americkej ekonomike. Po obnovení obchodných rokovaní s Čínou pritlačil na Európu. Rozšírením zoznamu tovarov k dodatočnému precleniu.
Nájdem v ňom olivy, talianske syry i škótsku whisky. Celkom sa tak zoznam rozrástol o štyri miliardy na dvadsaťštyri miliárd dolárov. Tlak Trumpa na zníženie obchodného deficitu a tým celého bežného účtu však narúšajú obnovené menové vojny.
Centrálne banky predbiehajúce sa v podpore očakávaní z ďalšieho monetárneho uvoľňovania stoja v čele frontovej línie. Nulové sadzby G-7 krajín ponechávajú americký dolár s jeho dva a pól percentnými sadzbami stále drahým, znehodnocujúc tak snahu Bieleho domu o vyváženie obchodného deficitu.
Obzvlášť ak sa výsledky tejto politiky očakávajú, vzhľadom k blížiacim sa voľbám, už v krátkodobom horizonte. Pripomenutím si pamätnej vety jeho predchodcu Jamesa A. Garfielda „Ten kto kontroluje peniaze v ekonomike je absolútnym pánom celého priemyslu a obchodu“ je zrejmé, že Trump sa pred dôvodnou nezávislosťou monetárnej politiky ohýbať nemieni.
Naopak od FEDu požaduje aby sa ten svojou politikou pripojil k podpore ekonomického rastu. Svoj tlak na FED stupňuje. Od slovných útokov, pri ktorých FED prirovnal k tvrdohlavému dieťaťu, až k návrhu dvoch kandidátov, podporujúcich znižovanie sadzieb, na posty guvernérov.
Judy Shelton a Christopher Whaller. Obaja by tak mohli v rade guvernérov FOMC rozšíriť tábor holubov, dnes pozostávajúci z jediného disidenta. Bullarda.
Autor článku je Martin Moravčík, analytik TRIM Broker