Opadnutie geopolitických rizík a absencia tweetow Donalda Trumpa vnášajú na akciové trhy opätovný optimizmus, čo v kombinácii s rozbehnutou výsledkovou sezónou za prvé tri mesiace roka motivuje investorov navyšovať svoje expozície.
K obratu po nedávnej korekcii zavelili najmä technológie. Darí sa aj bankovému sektoru, ktorému prostredníctvom nárastu marží vnášajú vietor do plachiet zvyšujúce sa úrokové sadzby FED-u a vyššie príjmy z držby dlhopisov v bilanciách.
Skúpenie nedávneho poklesu pod vplyvom robustného ekonomického fundamentu pri deeskalácii politického napätia tak dopomohlo americkému benchmarku S&P 500 kompletne vymazať straty od začiatku roka.
Na devízovom trhu sa naopak do nemilosti investorov dostalo po neuspokojivých výsledkoch dôvery v nemeckú ekonomiku, ktorá spomaľuje tretí mesiac v rade euro.
Pod výpredajovým tlakom sa ocitla aj britská libra. Reagovala na marcové inflačné dáta. Tie poukázali na najnižší nárast spotrebiteľských cien za posledný rok, na čo bude Bank of England pravdepodobne reagovať májovým zvýšením sadzieb. Hlavným cieľom je stabilizácia britskej meny, keďže jej oslabenie tlačí infláciu nahor, čo pri nedostatočnom rastie miezd oslabuje spotrebiteľský dopyt a tým pádom aj rast HDP.
Zvýšenému záujmu sa tešia komodity, ktorým sa darí najmä v neskorej fáze ekonomického cyklu, kedy sa postupne vyčerpávajú voľné kapacity. Darí sa najmä rope, ktorá sa na svetových trhoch obchoduje najvyššie za tri a pol roka, čo do istej miery aktuálne pociťujú aj slovenskí motoristi.
Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.