StoryEditor

Komentár HN: Len aby nezostali na papieri

30.11.2005, 23:00

Podnikateľské prostredie nebude nikdy dokonalé. Týka sa to nielen Slovenska, ale aj ostatných krajín. To však neznamená, že by sa nemalo neustále zlepšovať, hoci za posledné dva roky prešlo viacerými pozitívnymi zmenami. Tie oceňujú okrem medzinárodných inštitúcií aj samotní podnikatelia. Práve v dôsledku zvyšovania konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky pripravilo ministerstvo hospodárstva niekoľko ďalších opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Odobrila ich vláda a mali by sa zaviesť do praxe. Samotné návrhy - zníženie odvodového zaťaženia, zjednodušenie či uľahčenie administratívy začínajúcim podnikateľom, elektronizácia verejnej správy alebo odstránenie prekážok rozvoja kapitálového trhu - určite nie sú zlé. Keby sa ich podarilo uskutočniť, pomohlo by to nielen podnikateľom, ale prospech by mala celá ekonomika vrátane ľudí, ktorí sú nezamestnaní.
Otáznym zostáva práve ich naplnenie, pretože niektoré kroky samotných ministerstiev sú kontraproduktívne. Akoby pravá ruka nevedela, čo robí ľavá a naopak. Príkladom môže byť predaj teplární, ktoré sú zatiaľ v 100-percentnom vlastníctve štátu. Pôvodný návrh exministra práce Ľudovíta Kaníka, aby sa menšia časť akcií predávala cez kapitálový trh, by vytváral priestor na oživenie obchodu na slovenskej burze. To je, samozrejme, nevyhnutné pre financovanie spoločností, podobne ako vo vyspelých ekonomikách, kde si väčšina firiem zháňa financie cez kapitálový trh. Navyše je to aj nevyhnutné kvôli dôchodkovým spoločnostiam, ktoré majú povinnosť investovať časť vyzbieraných peňazí od občanov na domácom trhu, kde sú však v súčasnosti najväčším biznisom iba štátne dlhopisy. Zamietnutím tohto návrhu a uprednostnením priameho predaja strategickému investorovi a prevodu teplárenských akcií na samosprávu však ministerstvo hospodárstva naštartovanie kapitálového trhu na Slovensku oddialilo. Rovnaký osud má aj elektronizácia verejnej správy a zavádzanie eGovermentu, na ktoré už štát vynaložil nemalé peniaze a výsledok je nulový. Každé ministerstvo si totiž išlo svojou cestou. O výhodách a zavádzaní elektronickej verejnej správy sa pritom napísalo veľa materiálov. Ak opatrenia rezortu hospodárstva nakoniec zostanú iba na papieri, zmenia sa len na pekné slohové cvičenie.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 02:16