Hoci sa čakalo zásadné posilnenie českej meny, jej pohyb je od apríla, kedy ČNB ukončila tri roky trvajúce intervencie, z úrovne 27 korún, len veľmi pozvoľný.
Obdobný prípad ukončenia kurzového záväzku švajčiarskeho franku spred dvoch rokov však skončil katastrofou. Švajčiarsky frank vtedy prudko posilnil o 20 percent a panika sa rozliala takmer do všetkých oblastí finančného trhu.
Táto situácia sa pritom dala zvládnuť oveľa lepšie. Odpútanie českej koruny od kurzového záväzku k euru je jasným príkladom. Keby sa švajčiarska centrálna banka v roku 2015 aspoň priblížila aprílovému postupu ČNB, nemuselo na trhu vtedy dôjsť k tak veľkému pohybu kurzu. Poškodilo to množstvo investorov.
Chybou bolo, že švajčiarske rozhodnutie bolo prekvapivé. Prišlo bez akéhokoľvek varovania. Pritom s frankom sa obchoduje oveľa viac než s korunou, takže veľkí hráči tam majú oveľa menšiu šancu spôsobiť extrémne výkyvy.
Pred spustením intervencií na korunu v roku 2013 boli jej pohyby podstatne vyššie ako dnes. Preto som presvedčený o tom, že ČNB kurz koruny aj dnes ovplyvňuje, hoci tvrdí, že nie. Verím, že sú nastavené určité pásma, v ktorých sa pre daný deň môže česká mena pohybovať.
Až čas ukáže, ako presne v Česku "exit" prebehol, ale zatiaľ musím uznať, že to českí centrálni bankári zvládli, na rozdiel od Švajčiarov, na jednotku s hviezdičkou. Pre špekulatívny kapitál je vďaka tomu český trh nezaujímavý, a presúva sa inam.
A príležitostí pre špekulantov je vždy dosť. Francúzske a britské voľby už síce máme za sebou, no teraz bude aktuálna diskusia o Taliansku a v septembri sa uskutočnia voľby v Nemecku. Tie budú zo všetkých volieb tohto roku absolútne najdôležitejšie.
Ak sa Angele Merkelovej podarí uhájiť si pozíciu aj po štvrtýkrát a sa stať kancelárkou, bude to znamenať pokračovanie doterajšieho trendu. Pre kapitálový trh je jednou z najdôležitejších vecí práve stabilita. Čitateľná politika je najlepším predpokladom pre to, aby trh rástol. Uvediem jeden príklad.
Keď v roku 2006 striedala ODS v českej vláde sociálnych demokratov, boli z toho kolegovia v Londýne nervózni. Pritom vyhrala pravica, čo naznačovalo, že príde zásadná zmena smerom k voľnému trhu a podpore kapitálu. Kolegovia mi ale hovorili: "Pre nás sú neznámi. Bude trvať najmenej pol roka, kým zistíme, či je pravda to, čo hovoria."
Znamená to, že hneď ako urobíte prudký obrat a zmeníte podmienky v danej ekonomike, kapitál sa okamžite stiahne z trhu a vyčkáva. Začne sa vracať až keď vidí, že je prostredie transparentné a čitateľné.
Autorom je Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre ČR, Slovensko a Maďarsko.