To, že bitcoinu už všeobecne prischla prezývka digitálne zlato, nie je len preto, že je v súčasnosti taký drahý. Samotná kryptomena bola vytvorená tak, aby sa vo viacerých ohľadoch na skutočné zlato naozaj podobala. Rovnako ako lesklý drahý kov ho existuje na svete len obmedzené množstvo, ktoré sa nedá umelo zvyšovať a na jeho získavanie je potrebná ťažba.
Ak si to porovnáme s tým, ako sa zlato ťažilo v minulosti, krompáče či lopaty tu nahrádza výpočtová technika. Namiesto sekania do skál sa riešia matematické úlohy a vynaloženú energiu robotníkov simuluje spotrebovaná elektrina.
Riešenie matematických hlavolamov bitcoinovými baníkmi po celom svete zjednodušene slúži na overovanie transakcií a ochranu pred ich falšovaním. Za túto aktivitu získavajú odmenu práve v nových bitcoinoch, ktoré sa tak uvoľňujú do obehu.
Ťažba sa stáva ťažšou
Podobná paralela so zlatom sa dá použiť aj v prípade nastávajúcej udalosti halvingu, ktorá sa dá považovať za druhú najvýznamnejšiu udalosť pre najpopulárnejšiu kryptomenu v tomto roku po januáro...
Zostáva vám 85% na dočítanie.