Americké akcie začali týždeň rastom a ich indexy S&P 500 a Nasdaq Composite sa počas dňa vyšplhali na nové rekordné maximá. Energetické spoločnosti profitovali z rastu cien ropy, za ktorým stáli vyhliadky na predĺženie dohody o obmedzení dodávok suroviny na trh. Rozsiahly kybernetický útok, ktorý po celom svete zasiahol továrne, nemocnice, obchody i školy, navyše podporil akcie firiem zameraných na kybernetickú bezpečnosť.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 0,41 percenta a obchodovanie uzavrel na 20 981,94 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,48 percenta na 2402,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite sa zvýšil o 0,46 percenta na 6149,67 bodu.
Akcie najväčšej verejne obchodovanej ropnej spoločnosti sveta Exxon Mobil posilnili o 0,3 percenta a akcie konkurenta Chevron si pripísali 0,8 percenta. Ceny ropy vystúpili na najvyššiu úroveň za viac ako tri týždne po správe o tom, že Saudská Arábia a Rusko sa zhodujú na potrebe predĺžiť dohodu o obmedzení ťažby až do marca 2018.
Na obchodovanie na akciovom trhu nemal výraznejší dopad nedeľný test balistickej rakety v Severnej Kórei. Kybernetický útok, ktorý od piatku zasiahol zrejme až 300 000 počítačov v 150 krajinách, sa potom pre investorov stal skôr impulzom pre nákup akcií firiem zameraných na kybernetickú bezpečnosť ako zdrojom obáv z kybernetických rizík pre širšie podnikateľské aktivity.
Na devízových trhoch však americký dolár oslaboval, dole ho ťahali nepriaznivé údaje o vývoji podnikateľskej aktivity v štáte New York. Euro sa voči doláru po zverejnení týchto údajov vyšplhalo až na týždenné maximum 1,0989 USD. Okolo 22:00 SELČ jednotná európska mena vykazovala nárast zhruba o 0,4 percenta na 1,0980 USD.