Za posledné dva roky sme boli zvyknutí na to, že kryptomeny lámali rekordy, teraz však výrazne padajú. Napríklad bitcoin stratil oproti novembrovému rekordu približne 70 percent. Čo sa to deje?
Má to viacero aspektov. Ocenenia kryptospoločností boli extrémne vysoké. Trh bol veľmi horúci. Pokiaľ ide o nové nápady, do nových podnikov, ktoré sa rozbehli, prúdilo množstvo peňazí. No nie je to trh bez rizika, neexistuje na ňom žiadna pomoc zo strany vlád. Bolo preto jasné, že rast nemôže trvať donekonečna. A to vidno aj v klasickom finančnom svete, aj tam rástli indexy ako šialené. A potom prišla korekcia, i keď niekto by namietal, že je to príliš slabé slovo. Tá môže priniesť prepad aj o 70 alebo 80 percent. Otázne je, kto ju prežije. Je to pre mňa však len opakujúci sa cyklus. Teraz už len čakať na vhodnú chvíľu, kedy znova nakúpiť.
Prečo bol vôbec trh taký prehriaty?
Nemali by sme zabúdať, že celý blockchain a kryptopriemysel sú mladé. Poriadne sa rozbehli až v roku 2017, predtým to bol trh pre otužilcov. A prirodzene, prúdilo doň veľa financií. Vidíme veľký tlak od inštitucionálnych hráčov, ktorí prichádzajú na oveľa masovejší trh než kedysi, či prináša veľký tlak. Peniaze pritom boli doteraz veľmi lacné. V histórii finančného priemyslu sú veľmi zriedkavé dvojciferné výnosy bez rizika. Nemali by sme zabúdať ani na makroekonomický pohľad. Konflikt na Ukrajine, rastúce výnosy centrálnych bánk, úrokové sadzby. Aj to má vplyv.
Zostáva vám 85% na dočítanie.