Svetové banky z Londýna môžu po odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) a jednotného trhu presunúť do Európy aktíva až za 1,8 bilióna eur. Ohrozených je tak až 30 000 pracovných miest v Spojenom kráľovstve. Uviedol to renomovaný inštitút Bruegel so sídlom v Bruseli.
Inštitút odhaduje, že až 17 percent z celkovej aktivity britských bánk je možné prisúdiť klientom v EÚ. Toto číslo sa zvýši na 35 percent, ak sa do neho započítajú aj aktivity pobočiek amerických bánk, ktoré si za sídlo vybrali Britániu.
Ak Británia odíde v roku 2019 z jednotného trhu, tamojšie banky prídu o tzv. pasové práva, vďaka ktorým môžu ponúkať svoje služby v celej EÚ. A toho sa najviac obávajú. Preto v snahe neprísť o prístup na európsky trh pripravujú sťahovanie. Viaceré z nich už rokujú s európskymi regulačnými úradmi o vytvorení novej základne vo vnútri EÚ.
Podľa inštitútu Bruegel finančné firmy z britských ostrovov pravdepodobne presunú na kontinent približne 10 000 zamestnancov. Ďalších 18 000 až 20 000 ľudí z doplnkových služieb, ako sú právnici, konzultanti a účtovníci, ich bude nasledovať.
Bruegel v správe konštatuje, že nové základne bánk v EÚ budú musieť mať minimálne vlastné predstavenstvo, tímy manažérov, hlavných účtovníkov a obchodníkov, aj keď väčšina pracovníkov na nižších pozíciách, v tzv. back-office bude môcť zostať v Londýne alebo inde vo svete.
Riaditeľ banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon minulý mesiac povedal, že sa na kontinent zrejme presťahuje viac ľudí, ako banka pôvodne odhadovala. A šéf HSBC Holdings Stuart Gulliver uviedol, že zamestnanci londýnskej investičnej divízie, ktorí generujú zhruba 20 percent jej tržieb, sa možno presunú do Paríža.
Ak sa ale európsky finančný trh, ktorý je momentálne sústredený v Londýne, rozdrobí po celom 27-člennom bloku, banky zrejme zvýšia úroky z pôžičiek, aby si vynahradili rast nákladov. Firmy a domácnosti by tak ročne mohli bankám zaplatiť o 6 až 12 miliárd eur viac, dodáva Bruegel.