Irán sa po vlaňajšom zrušení hospodárskych a finančných sankcií otvára svetu. Osemdesiatmiliónová islamská republika, ktorá dlhé roky trpela pod embargom zavedeným kvôli jej jadrovému programu, sa teraz snaží dohnať zameškané. Lídri v Teheráne podnikajú všetky kroky pre to, aby prilákali zahraničných investorov a ich technologické know-how.
Podľa agentúry Bloomberg sa Irán snaží získať investície v celkovej hodnote viac ako 100 miliárd dolárov. Z iránskeho koláča by si radi odkrojili svoj podiel aj naše spoločnosti. „Viaceré slovenské firmy už s iránskymi partnermi podpísali predbežné dohody o budúcej spolupráci. Ide predovšetkým o firmy podnikajúce v ropnom biznise, v energetickom sektore všeobecne či v civilnom letectve,“ potvrdil pre HN Ján Bóry, riaditeľ odboru Blízkeho východu a subsaharskej Afriky na slovenskom ministerstve zahraničných vecí.
Prudký prepad ekonomiky
Západný svet a Irán prakticky nanovo budujú svoje ekonomické vzťahy. Pôvodné partnerstvo dostalo ťažkú ranu v roku 1979. Vtedy sa v krajine, ktorá patrila medzi hlavných spojencov USA v moslimskom svete, uskutočnila islamská revolúcia. Spojené štáty vzápätí zablokovali iránsky majetok v USA a zaviedli rozsiahly zákaz dovozu produktov z Iránu.
V nasledujúcich rokoch sa spor medzi oboma krajinami vyostroval. Keď sa Teherán pustil do svojho jadrového programu, k americkému embargu sa pripojila aj Európska únia a OSN.
Irán, ktorý predtým patr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.