Všade sa tiež hovorí o vplyve na akciové trhy, grafy ale ukazujú, že vo volebnom roku je výkonnosť akciového trhu v podstate priemerná. Jedna analýza však ukázala, že ak akciový trh spevňuje počas troch mesiacov pred voľbami, vyhrá úradujúca strana. V tom tomto roku sú to demokrati a ich kandidátka Hillary Clintonová.Reuters
StoryEditor

Vývoj na akciových trhoch v tomto roku ovplyvnili najmä politické zmeny, tvrdí analýza

25.12.2016, 14:47
Autor:
TASRTASR

Akciové trhy majú za sebou búrlivý vývoj. Zatiaľ čo na začiatku tohto roka zaznamenali výrazné prepady, hlavné akciové indexy skončili nakoniec v pluse.

Ukázala to analýza spoločnosti Next Finance. "Nemecký index DAX si polepšil takmer o 11 %, americký index DJIA skoro o 16 %.

Slovenský index SAX sa pred Vianocami nachádzal na hladine 315,3 bodu. Za celý rok si pripísal takmer 8-% zisk. Prekonal tak český index PX, ktorý tento rok skončil s viac než 2-% stratou," zhodnotil analytik Next Finance Jiří Cihlář.

Takéto výsledky však akcie na začiatku roka nezaznamenávali, práve naopak investori zažili výrazné prepady.

"V tom čase boli zdesení, že by americká centrálna banka mohla pokračovať v pravidelnom zvyšovaní úrokových sadzieb. Rok 2016 bol navyše bohatý na dôležité politické zmeny. No výsledok o brexite ani zvolenie Donalda Trumpa neparalyzovalo trhy nadlho," skonštatoval Cihlář.

Podľa jeho slov už v druhej polovici roka dokázali akciové trhy, že skončia v zisku.

"Panika z brexitu bola prehnaná. Upokojenie prišlo rýchlo i po zvolení Trumpa za prezidenta. V tomto bode však nervozita ešte môže prísť. Zatiaľ sa totiž rysujú ešte len obrysy budúcej politiky nového pána Bieleho domu," tvrdí Cihlář.

Zaujímavý vývoj bol podľa analytikov Next Finance aj na dlhopisových trhoch.

Na ne mala vplyv najmä politika centrálnych bánk. Zatiaľ čo Európska centrálna banka ohlásila ponechanie sadzieb na nule, Fed sa ich rozhodol zvýšiť na konci tohto roka.

"Výnos amerických štátnych dlhopisov rastie. Na začiatku roka 2016 predstavoval rozdiel medzi výnosom 10-ročných amerických a nemeckých dlhopisov 1,6 percentuálneho bodu (p.b.), na konci roka je to už 2,2 p.b.," upozornil Cihlář.

Podobne rozdielny vývoj bol počas roka aj na komoditných trhoch. "Zlatu patrila prvá polovica roka 2016. Zatiaľ čo na začiatku roka sa zlato krčilo pri hladine 1060 dolárov za trójsku uncu (31,1 gramu), do polovice roka vyskočilo na 1323 dolárov," vyčíslil Cihlář.

Zdôvodnil to tým, že zlato najprv tlačila vpred panika z poklesu akciových trhov a následne obavy okolo brexitu. "Lenže ako z trhov mizol strach, začali sa investori zaujímať o aktíva, ktoré nesú úrok. Druhá polovica roka už preto nepatrila žltému kovu, ale akciám," priblížil Cihlář.

Zlato sa tak do konca roka prepadlo späť na 1133 dolárov. "Zlatý kov si pripísal tento rok 7-% zisk," vyčíslil analytik Next Finance.

Divokejší rok ako zlato mala ropa. Tá sa v úvode roka prepadla na viacročné minimá pri hladine 27 dolárov za barel (159 litrov).

"Obavy z previsu ponuky ropy nad dopytom bolo cítiť zo všetkých strán. Lenže na konci roka sa ropa vyhrieva nad hladinou 50 dolárov za barel. Zaslúžil sa o to pokus kartelu OPEC znova prevziať moc nad vývojom cien ropy," vysvetlil Cihlář.

01 - Modified: 2022-05-10 13:43:21 - Feat.: - Title: Prepad gigantov: Aj lacnejšie akcie môžu znamenať zisk 02 - Modified: 2019-12-27 08:30:35 - Feat.: - Title: Americké burzy lámu rekordy. Pomáha im nádej na skorý koniec obchodnej vojny
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. november 2024 13:50