Rijád mení pravidlá pre obchodovanie na jedinej tamojšej burze. Dochádza k tomu v súvislosti s prípravou na čiastočnú privatizáciu štátneho ropného gigantu Saudi Aramco. Jeho vstup na burzu - takzvané IPO - bude najväčším úpisom akcií v histórii cenných papierov. Informuje o tom portál iDNES.
Gigant Aramco, ktorého hodnota sa odhaduje na 2 bilióny dolárov (1,75 bilióna eur), kontroluje jednu pätinu všetkých ropných rezerv a je najhodnotnejšou firmou na svete. Jej hodnota je dlhodobo predmetom špekulácií, lebo všetky detaily o jej hospodárení zostávajú utajené pred verejnosťou.
Ekonomický plán
Kráľovstvo sa rozhodlo dať na burzu k dispozícii investorom 5 percent akcií spoločnosti. Privatizácia hodnotných štátnych spoločností vrátane Aramca je súčasťou ekonomického plánu Muhamada bin Salmána, syna kráľa Salmána bin Abd al-Azízza, zbaviť monarchiu závislosti od ropy.
Analytici odhadujú, že čiastočná privatizácia Aramca v prvej vlne prinesie štátu asi 100 miliárd dolárov (88 miliárd eur). Rijád totiž nevyhnutne potrebuje financie, aby mohol vytvoriť pracovné miesta pre milióny mladých nezamestnaných obyvateľov krajiny. Prostriedky z privatizácie sa využijú na budovanie priemyslu, rozvoja turizmu a ďalších odvetví, ktoré povedú k stabilizácii ekonomickej situácie a kráľovstvo zároveň čiastočne zbavia závislosti od ropy.
Svet sa dozvie o pozadí spoločnosti
Saudi Aramco, najväčšia ropná spoločnosť, ťaží asi 10 percent svetovej produkcie ropy. Bola založená v roku 1933 ako dcérska spoločnosť koncernu Standard Oil of California. Saudi ovládli celú spoločnosť v roku 1980. Teraz zamestnáva vyše 60-tisíc ľudí.
Uvedenie Aramca na burzu musí byť nevyhnutne spojené so zverejnením detailov o jeho podnikaní a aktívach. Audit musí byť nezávislý. Odkryje podrobnosti o zásobách ropy Saudskej Arábie a limitoch jej produkcie. A odhalí tiež, koľko miliárd dolárov z ropného bohatstva putuje na účty saudskej kráľovskej rodiny.
Bez nezávislého auditu sa akcie Aramca na newyorskú či londýnsku burzu nedostanú.