„Je to veľká katastrofa!“ To sú slová, ktorými krízová manažérka výrobného družstva Kovotvar Kúty Marcela Tokošová opisuje jeden z najväčších problémov slovenského priemyslu. Nedostatok kvalifikovaných zamestnancov. Problém, ktorí riešia desiatky firiem a zdanlivo nemá riešenie.
„Permanentne hľadáme sto nových zamestnancov, chceli by sme nabehnúť na dve zmeny, no nemáme dosť ľudí,“ hovorí pre HN Tokošová. Na západe krajiny priťahujú ľudí z remesla najmä automobilky, Tokošová však nevidí problém len v tom. Mladým ľuďom podľa jej slov chýba vhodné vzdelanie, prax, ale aj záujem. „Mladí sú absolútne nepoužiteľní. Absolventi stredných strojárskych škôl a stredných strojárskych odborných škôl nerozoznajú ani len lis od stolovej vŕtačky,“ vraví a dodáva, že ani študenti priemysloviek už nemajú záujem prezliekať sa do montérok.
Problém v nedostatku kvalifikácie vidí aj analytik Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Jozef Miškolci. „Myslíme si, že na školách by malo byť kvalitné poradenstvo pre žiakov, ktoré by pracovalo podľa požiadaviek trhu a dokázalo im odporučiť, čo by bolo pre nich najvhodnejšie.“
Hoci sa na Slovensku vyrobí najviac automobilov na jedného občana a krajina je považovaná za automobilovú veľmoc, nedostatok vyučených pracovníkov v strojárskom priemysle a malý záujem o štúdium týchto odborov brzdí biznis desiatkam firiem. A problém majú aj tie najväčšie. „Z dlhodobého hľadiska sa nám ťažšie obsadzujú pozície operátorov na obsluhu CNC strojov a robotov, strojných inžinierov, elektrotechnikov, lakovačov, nástrojárov či operátorov lisu. V poslednom období sa nám však ťažšie hľadajú už aj ľudia na menej kvalifikované pozície,“ konštatoval hovorca firmy Jozef Bačé.