Aktivita na britskom trhu rezidenčného bývania sa v júni výrazne znížila. Dopyt klesol na najnižšiu úroveň od polovice roku 2008. Počet realít ponúknutých na predaj spadol na rekordné minimum.
Ukázali to vo štvrtok výsledky prieskumu organizácie Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) medzi realitnými maklérmi a odhadcami. Náladu na trhu zhoršila neistota okolo britského referenda o zotrvaní v Európskej únii, ale aj vyššia daň z nákupu druhého bývania, ktorá začala platiť v apríli.
Prieskum RICS poskytuje prvý náhľad na to, ako sa britské rozhodnutie opustiť Európsku úniu premieta na trhu s domami, napísala agentúra Bloomberg. Organizácia RICS dostala všetky odpovede až po referende z 23. júna, v ktorom si voliči vystúpenie krajiny z EÚ odhlasovali.
Výsledky ukázali, že záujem o kúpu sa v júni znižoval tretí mesiac za sebou a dosiahol najhoršiu úroveň od polovice roku 2008, zatiaľ čo počet nehnuteľností ponúknutých na predaj klesol na rekordné minimum. Tretí mesiac po sebe sa znižoval aj predaj. Odhadcovia predpokladajú, že tento trend bude pokračovať aj v najbližších troch mesiacoch. Ceny na trhu síce naďalej rástli, avšak miernejším tempom.
Pokles cien pozorovali respondenti len v Londýne. Ukazovateľ cien domov v britskej metropole klesol na hodnotu mínus 46 z májovej úrovne mínus 35, a dostal sa tak na najnižšiu úroveň od vrcholu finančnej krízy na začiatku roka 2009, citovala z prieskumu agentúra Bloomberg.
Podľa šéfa organizácie RICS Simona Rubinsohna nie je nezvyčajné, že významné udalosti, ako voľby, vyvolávajú na trhu rezidenčného bývania neistotu. Pokles aktivity spojovaný s referendom teda nie je prekvapením. Pri pohľade ďalej do budúcnosti bude podľa neho mať kritický vplyv to, ako sa bude po šokujúcom výsledku referenda dariť širšej ekonomike.