Grécko čelí najväčšiemu úniku mozgov vo svojej modernej histórii, takmer polmilióna najschopnejších a najtalentovanejších obyvateľov opustilo krajinu od začiatku ekonomickej krízy, vyplýva z údajov centrálnej banky. Informáciu priniesol server TheGuardian.com.
Grécka centrálna banka tvrdí, že od roku 2008 emigrovalo z krajiny 427-tisíc ľudí. Exodus pracovníkov, medzi ktorými je mnoho kvalifikovaných, tak sťažuje ekonomické zotavenie sa krajiny. "Migráca a chudoba sú nepochybne dva najbolestivejšie dôsledky krízy, ktoré spoločnosť pociťuje," uviedla autorka správy Sophia Lazaratuová pre grécke noviny Kathimerini.
"Súčasný exodus spôsobujú mladí profesionáli, ktorí hľadajú šťastie v Nemecku, Veľkej Británii a Spojených arabských emirátoch," uvádza správa. Vyše 100-tisíc Grékov opustilo svoju vlasť od roku 2013. Nezamestnanosť v spojení s prebujnenou byrokraciou a korupciou ešte znásobujú prúd odchádzajúcich. Počas 7-ročnej krízy sa nezamestnanosť zvýšila zo 4 percent na 25. Viac ako polovica Grékov vo veku od 25 do 39 rokov je bez práce - čo je najviac v celej EÚ.
Na otázku, či by brexit mohol ovplyvniť tento trend, odpovedala: "Môže ho odkloniť. V strednodobom horizonte bude menej pracovných príležitostí v zdravotníctve, školstve a finančných službách," dodala.
Reintegrácia dlhodobo nezamestnaných sa stala hlavnou úlohou v krajine, kde dĺžka a hĺbka recesie je porovnateľná s tými, ktoré utrpeli východoeurópske krajiny v 90-tych rokoch.
Bezprecedentný odliv ľudí zvlášť pociťuje zdravotníctvo, keďže odchádza čoraz viac lekárov. Veľká väčšina z nich zamieria do Nemecka, odhaduje sa, že v krajine pracuje 25-tisíc gréckych lekárov.