Je to prvé takéto rozhodnutie podľa nových bezpečnostných požiadaviek, ktoré boli zavedené po jadrovej katastrofe vo Fukušime z roku 2011. Verdikt znamená, že prvý a druhý reaktor môžu zostať v prevádzke ešte ďalších 20 rokov, napísala agentúra Reuters.
Elektráreň Takahama, ležiace západne od Tokia, prevádzkuje japonská energetická spoločnosť Kansai Electric, ktorá pred katastrofou vo Fukušime závisela na jadrovej energii najviac z japonských poskytovateľov verejných služieb. Japonsko po fukušimskej havárii vyradilo všetky svoje jadrové elektrárne z prevádzky.
Od roku 2011 sú odstavené tiež oba spomínané reaktory v Takahame. K ich spusteniu podľa agentúry Reuters zrejme v najbližšej dobe nedôjde, pretože Kansai Electric ešte musí vykonať opatrenia na zlepšenie bezpečnosti za zhruba 200 miliárd jenov (2 miliardy eur). Podľa hovorcu spoločnosti budú tieto kroky dokončené najskôr v októbri 2019.
V elektrárni Takahama sú celkom štyri jadrové bloky. Reaktor číslo jedna je 41 rokov starý, reaktor číslo dva je o rok mladší. Reaktory číslo tri a štyri boli spustené začiatkom tohto roka, ich prevádzka bola ale na základe súdneho príkazu pozastavená.
Od havárie vo Fukušime boli v Japonsku sprevádzkované zatiaľ len dva reaktory v elektrárni Sendai na juhu krajiny. Tento rok v júli chce elektrárenská spoločnosti Shikoku Electric Power sprevádzkovať tretí reaktor v jadrovej elektrárni Ikat.
Po katastrofe vo Fukušime z marca 2011 je v Japonsku jadrová energetika naďalej veľmi citlivou témou. Kritici tvrdia, že regulátori sa nepoučili z havárie vo Fukušime, ktorú vtedy poškodilo silné zemetrasenie a následná prívalová vlna cunami.