Svet zažíva neustále zmeny. Terorizmus ohrozuje čoraz viac krajín a politickí lídri sa museli s týmito hrozbami vyrovnať. Čo čaká nového prezidenta USA a ako sa môže vyvíjať budúcnosť Ruska a Číny? Aj o tom rozpráva v rozhovore pre HN George Friedman, americký stratég a politológ.
Vaša kniha s názvom Nasledujúce desaťročie, ktorá vyšla v roku 2011, obsahuje viacero predpovedí. Po piatich rokoch je čas analyzovať to, čo vám v predpovediach vyšlo a čo nie. Predpovedali ste napríklad koniec náboženských vojen. Máme tu však Daeš a s ním súvisiace aj náboženské nepokoje na Strednom východe.
Musím priznať, že v tejto predpovedi som sa zmýlil. Dôvodom mojej chyby je, že v tom čase som veril, že Spojené štáty dokážu definitívne poraziť teroristickú skupinu al-Kájda. Popri tom, ako som sa zániku al-Kájdy venoval, som si nevšimol, že na scénu sa dostáva ďalšia teroristická skupina, ktorú predstavoval dovtedy neznámy Islamský štát, ktorý nie je obyčajnou teroristickou skupinou, ale plne organizovanou vojenskou jednotkou. Práve to je jeho najvážnejší problém. Treba však povedať, že región, kde IS pôsobí, je z dlhodobého hľadiska ťažko udržateľný. V mojej predpovedi som tiež chyboval a podcenil prudký nárast radikálneho islamizmu. Podobný vývoj som naozaj nečakal.
Čo spomínané náboženské vojny, a s nimi spojené napríklad prenasledovanie kresťanov a iných náboženských skupín?
Prenasledovanie kresťanských a iných náboženstiev okrem islamu bolo na Strednom východe odjakživa. V Európe sa niekomu môže zdať, že príchod migrantov spôsobí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.