Únik dokumentov v kauze Panama Papers začína otriasať aj bankovým sektorom v Európe. Funkciu zložili šéfovia dvoch finančných ústavov - holandského ABN Amro Group a rakúskej Vorarlberger Landes - und Hypothekenbank. Žiadny z bankárov však nepripúšťa nelegálnu činnosť firiem v daňových rajoch.
Z holandskej banky ABN Amro Group NV vo štvrtok odstúpil člen dozornej rady Bert Meerstadt. Jeho meno sa objavilo v rozsiahlych materiáloch, ktoré unikli z panamskej právne firmy Mossack Fonseca.
Kauza obrieho rozsahu ukazuje na aktivity mnohých svetových politikov a biznismenov v panamskom daňovom raji. V prípadu figurujú aj stovky Čechov a niekoľko Slovákov.
Bankár z ABN Amro v oficiálnom vyhlásení oznámil, že sa chystal odstúpiť, ale rozhodol sa tak urobiť okamžite, aby banke nepôsobil problémy. Holandský denník Het Financieele Dagblad vo štvrtok uviedol, že Meerstadt vlastnil v roku 2001 akcie firmy na Britských Panenských ostrovoch.
Riaditeľ banky ABN Amro Gerrit Zalm uviedol, že o panamskej firme Mossack Fonseca nikdy nepočul, však prípad považuje za súkromnú záležitosť.
V Rakúsku potom rezignoval riaditeľ banky Vorarlberger Landes - und Hypothekenbank AG Michael Grahammer. Impulzom bola opäť zmienka o rakúskej banke v dokumentoch z kauzy Panama Papers. Jeho odchod dávajú miestne médiá do súvislosti s bankovými účtami v daňových rajoch, ktoré patria ruskému miliardári Gennadijovi Timčenkovi. Podnikateľ je zároveň jedným z blízkych priateľov prezidenta Vladimíra Putina.
"Som stále stopercentne presvedčený, že banka nijako neporušila zákony alebo sankcie," uviedol Grahammer. Hlavným dôvodom jeho odchodu z vedenia banky je vraj nátlak médií na jeho osobu aj banku.