Viac ako 10-tisíc ton zakázaných potravín a nápojov, vrátane opičieho mäsa, bolo zabavených ako súčasť rekordne rozsiahleho globálneho zákroku na takýto typ tovaru, píše portál BBC.
Do trojmesačnej operácie boli zapojené policajné zložky z 57 krajín, uviedla európska policajná agentúra Europol. Tá pri akcii spolupracovala s medzinárodnou policajnou organizáciou Interpol.
11 kilogramov kobyliek a 20 kilogramov húseníc
Razie odhalili množstvo falošného alkoholu. Len vo Veľkej Británii 10-tisíc litrov.
Talianski policajti objavili 85 ton olív natretých modrou skalicou (využíva sa aj na postreky proti škodcom). Dôvod? Aby boli zelenšie.
V mnohých prípadoch kontroly na letiskách identifikovali ľudí pašujúcich nelegálny tovar. Colníci na letisku Zaventem v Belgicku objavil niekoľko kíl opičieho mäsa. Vo Francúzsku úradníci zadržali a zničili 11 kilogramov kobyliek a 20 kilogramov húseníc.
V Maďarsku inšpekcia našla dve tony kačacieho mäsa vydávaného za foie gras. Francúzska delikatesa je tradične vyrábaná z kačacej alebo husacej pečene.
Europol tvrdí, že trh s falšovanými potravinami je kriminálny priemysel, v ktorom sa točia multimiliardy. Čiastočne ho poháňajú aj rastúce ceny potravín.
Cukor kontaminovaný hnojivom
Podvodné potraviny boli nájdené aj mimo Európu. Napríklad deväť ton cukru kontaminovaného hnojivom v Sudáne či 70 kíl kuracích vnútorností uložených vo formaldehyde, ktorý je zakázaný, bolo nájdených v Indonézii.
"Nebezpečné potraviny a nápoje ohrozujú celosvetovo zdravie ľudí, ktorí si nič netušiac kupujú tieto potenciálne veľmi nebezpečné veci," povedal Michael Ellis z Interpolu.
Rekordné odhalenia potravinových podvodov však nutne nemusia znamenať, že problém sa zhoršuje.
Tento rok totiž bolo do razií zapojených viac krajín ako zvyčajne a aj úrady sú pri odhaľovaní takýchto podvodov skúsenejšie.