V americkom spolkovom štáte Michigan, ktorý je jedným z veľkých členov americkej Únie, sa ukázalo, že proti zóne voľného obchodu a znižovaniu colných bariér sú aj Američania. Informuje o tom portál Frankfurter Allgemeine online.
Z uchádzačov o prezidentské kreslo v Bielom dome zvíťazili v Michigane ich odporcovia republikán Donald Trump a demokrat Bernie Sanders.
Globalizáciou utrpel aj Detroit
Detroit, metropola Michiganu, kedysi hlavný výrobca automobilov v Spojených štátoch, utrpel najviac medzinárodnou konkurenciou.
Trump i Sanders sa vyslovili konkrétne proti jestvujúcej zóne voľného obchodu v Severnej Amerike medzi USA, Kanadou a Mexikom, známou pod skratkou NAFTA.
Uviedli, že zóna viedla v Spojených štátoch k strate miliónov pracovných miest v priemysle krajiny, predovšetkým v automobilovom. Globalizácia je v Michigane jednou z hlavných tém v tohtoročnej prezidentskej kampani.
Plány Donalda Trumpa
Trump na zhromaždeniach hovorí, že Spojené štáty sú tie, ktoré strácajú pozície vo výmene tovarov s Čínou a Mexikom. Takmer v každom prejave poukazuje na to, že pasívna obchodná bilancia s oboma krajinami je dôkazom slabosti USA.
Trump sústavne kritizuje plány koncernov Ford a Nabisco, ktoré chcú postaviť svoje nové kapacity v Mexiku. Vyzval Američanov, aby bojkotovali Nabisco za to, že v Detroite zavrelo výrobňu orea keksov, ktoré sú v krajine jeho najznámejším produktom. Trump vyhlásil, že ako prezident prinúti Apple, aby iPhony vyrábal v USA, a nie v Ázii.
Donald Trump predpokladá, že získa silnú podporu belochov v takzvanom hrdzavom páse štátov USA. Ide o kedysi silné priemyselné štáty Únie ako Michigan, Pensylvánia, Ohio, Wisconsin a Minnesota.