Tento zámer je dôvodom zvažovaného predaja podielu v novo vytváranej spoločnosti EP Infrastructure, pod ktorú chce EPH začleniť všetky svoje infraštruktúrne spoločnosti v strednej Európe. Slovenskému týždenníku Trend to povedal predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský, ktorý v EPH drží rovnako ako podnikateľ Patrik Tkáč 37 percent akcií.
"Uvažujeme o dvoch možnostiach. Jednou je ponuka akcií v držbe J&T na burzu, druhou je ich kúpa zo strany globálnych infraštruktúrnych aj dôchodkových fondov s dobrým menom. S nimi sa môžeme zaujímať o lepšie ratingy aj nové spôsoby financovania," uviedol Křetínský. Z jeho ďalších vyjadrení vyplýva, že nový investor získa v EP Infrastructure 30 percent akcií a že EPH si v tejto firme ponechá manažérsku kontrolu.
Čínska spoločnosť CEFC, ktorá má podiel aj v skupine J&T Finance Group, nie je podľa Křetínského takým spoluinvestorom, ktorého by zvažovalo EPH. "Či k odchodu J&T z EPH skutočne dôjde, ukáže až to, či noví potenciálni spoluinvestori ponúknu skupine akceptovateľnú cenu," povedal.
EPH vznikol v roku 2009, holding zahŕňa viac ako 40 podnikov v Českej republike, na slovenských, v Poľsku, Nemecku, Británii a v Taliansku. Podnikajú v oblasti ťažby uhlia, výroby elektriny a tepla či dodávok tepla, ako aj tranzitu zemného plynu.