Ročná ťažba by sa podľa tohto scenára mala znížiť z tohtoročných 534 miliónov ton na 460 miliónov ton v rokoch 2020 až 2025.
Scenár predpokladá, že ceny ropy sa v tomto a budúcom roku budú pohybovať v rozmedzí od 31 do 33 dolárov za barel a do roku 2020 stúpnu na 42 dolárov za barel. Ťažba ropy v Rusku bude podľa scenára do obdobia 2020 až 2025 klesať a zvyšovať sa začne až po skončení tohto obdobia, napísala agentúra Reuters.
Svetové ceny ropy sa od polovice roku 2014 prepadli o viac ako 70 percent kvôli previsu ponuky nad dopytom. Rusko, Saudská Arábia, Venezuela a Katar sa tento týždeň dohodli, že zmrazia produkciu suroviny na úrovne z tohtoročného januára. Toto opatrenie na podporu cien ropy však štvorica podmienila tým, že sa k nemu pripoja aj ďalší poprední ťažiari.
Lacná ropa pôsobí ruskej ekonomike vážne problémy. Hrubý domáci produkt Ruska sa vlani prepadol o 3,7 percenta a zaznamenal tak najvýraznejší pokles od roku 2009, keď svetovú ekonomiku zvierala globálna finančna kríza. Hospodársku situáciu v Rusku teraz komplikujú aj sankcie, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny kvôli jej postupu v ukrajinskej kríze.
Rusko je najväčším producentom ropy na svete. V januári sa ťažba ropy v Rusku vyšplhala na nové postsovietske maximum 10,88 milióna barelov denne z 10,80 milióna barelov denne v predchádzajúcom mesiaci. Predaj ropy a zemného plynu zabezpečuje v Rusku viac ako polovicu príjmov štátneho rozpočtu.