Portugalsko sa priblížilo o ďalší krok k cieľu, ktorým je vystúpenie zo záchranného programu. Medzinárodní veritelia totiž ukončili ďalšiu revíziu jeho ekonomiky a výsledky naznačujú, že Lisabon by mohol v plánovanom termíne, teda zhruba o pol roka, program uzavrieť, konštatuje britský portál BBC.
Európska únia (EÚ) a Medzinárodný menový fond (MMF) poskytli v roku 2011 Portugalsku záchranný úver vo výške 78 miliárd eur. Podmienkou úveru bolo zavedenie ekonomických reforiem a úsporných opatrení. Plnenie úverových podmienok a tiež situáciu v ekonomike odvtedy pravidelne kontroluje tím inšpektorov tzv. Trojky, v ktorom sú okrem zástupcov EÚ a MMF aj predstavitelia Európskej centrálnej banky.
Portugalsko dúfa, že sa mu podarí vystúpiť zo záchranného programu v polovici budúceho roka. Írsko, ktoré ako druhý štát eurozóny požiadalo v roku 2010 o pomoc EÚ a MMF, formálne ukončilo svoj záchranný program 15. decembra.
Vláda v Lisabone má už za sebou 10 inšpekcií, v rámci ktorých predstavitelia Trojky preskúmali, ako sa krajine darí znižovať schodok v rozpočte a zavádzať reformy v ekonomike.
"Veritelia potvrdili, že sme splnili dohodnuté ciele a máme na dosah ukončenie záchranného programu," vyhlásila ministerka financií Maria Luís Albuquerque. "Bolo to veľmi hladké vyhodnotenie... dá sa teda predpokladať, že záchranný program sa skončí v dohodnutom čase, teda v polovici roka 2014," dodala.
Po vystúpení z programu získa Portugalsko späť svoju "nezávislosť" a opäť si bude môcť požičiavať peniaze na kapitálových trhoch. Lisabon odišiel z trhov v roku 2011, keď výnosy z jeho dlhopisov dosiahli neprijateľne vysokú úroveň.
Portugalsko doteraz vyčerpalo 71,4 miliardy eur zo záchranného balíka, ktorý mu Trojka schválila v máji 2011. Jeho ekonomika v súčasnosti vykazuje určité známky oživenia a aj nezamestnanosť zaznamenala mierny pokles, i keď stále dosahuje vysokú úroveň 15,6 %. Za celý tento rok však ešte výkon portugalského hospodárstva klesne o 1,8 %. K rastu sa vráti až na budúci rok a stúpne o 0,8 %.