Európania by nemali kvôli atentátu v Paríži meniť svoj postoj k migračnej kríze a nechať sa presvedčiť o tom, že sa majú preventívne s podozrením pozerať na všetky sýrskych utečencov.
Na konferencii usporiadanej nemeckým denníkom Süddeutsche Zeitung to dnes v Berlíne povedal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Kvóty pre povinné rozdelenie 120-tisíc utečencov medzi únijné krajiny schválili v septembri ministri vnútra EÚ. Proti boli Slovensko, Česko, Rumunsko a Maďarsko. Vláda Roberta Fica dokonca kvôli kvótam pripravuje žalobu na Brusel.
Schulz tiež zdôraznil, že Európska únia môže utečeneckú vlnu zvládnuť len vtedy, keď budú jej členovia uvažovať solidárne. Podľa neho preto nie je možné prijímať dotácie z únijných štrukturálnych fondov a zároveň odmietať kvóty na prerozdelenie utečencov.
"Tí, ktorí teraz tlačia na to, aby sa po Paríži zmenila utečenecká politika ... tí sa dopúšťajú trestuhodnej inštrumentalizácie," citovala Schulza agentúra DPA. Ak Európa začne po teroristických útokoch vo Francúzsku považovať všetkých migrantov zo Sýrie za podozrivých, potom to podľa neho bude malé víťazstvo pre radikálov z hnutia Islamský štát.
Schulz povedal, že EÚ musí byť tvárou v tvár "epochálnej" utečeneckej kríze solidárna. "Keď sa niekto dovoláva len svojich národných záujmov ... potom to nakoniec prinesie výsledky, ktoré nie sú k úžitku nikomu," uviedol šéf Európskeho parlamentu.