Talianska vláda uhradí nedoplatky súkromnému sektoru do konca tohto roka. Vyhlásil to dnes v rozhovore pre noviny Corriere della Sera minister hospodárstva Pier Carlo Padoan. Kabinet tak opäť posunul termín na vyrovnanie pohľadávok, konštatuje agentúra Reuters.
Podľa odhadu centrálnej banky v Ríme štát dlhuje súkromným dodávateľom zhruba 75 miliárd eur. Firmy ale pre nezaplatené vládne účty zápasia s nedostatkom hotovosti. Niektoré z nich tak museli prepúšťať, prípadne zatvárať prevádzky alebo dokonca vyhlásiť bankrot.
"Ubezpečujeme, že nedoplatky uhradíme do konca tohto roka," povedal Padoan novinám.
Premiér Matteo Renzi pritom v marci sľúbil, že štát zaplatí všetky nedoplatky do júla. No už o týždeň posunul tento termín na september. Vláde sa nedarí vyriešiť problém s nedoplatkami v čo najkratšom čase. Dôvodom je napätý rozpočet a neistota, čo sa týka výšky dlžnej sumy, pretože niektoré inštitúcie nie sú ochotné priznať svoje dlhy.
Európska komisia začala v júni proti Taliansku formálnu procedúru zvanú infringement. Ide o konanie, keď si členský štát únie neplní svoje povinnosti. Podľa európskych pravidiel nesmie štát meškať s platbami dlhšie ako 60 dní.
Padoan v rozhovore zároveň potvrdil, že Taliansko možno odloží privatizáciu 40-% podielu v poštovej spoločnosti Poste Italiane, ktorú plánoval uskutočniť koncom roka. Dodal ale, že vláda zvažuje urýchlenie predaja svojich podielov v energetických firmách Eni a Enel, aby získala z privatizácie potrebnú sumu do rozpočtu. Taliansko by chcelo v nasledujúcich dvoch rokoch získať z predaja štátnych firiem 8 až 10 miliárd eur, ktoré použije na zníženie štátneho dlhu.
Minister Padoan zároveň poprel správy, že kabinet chystá korekciu rozpočtu v tomto roku, aj keď podľa viacerých expertov hrozí, že rast jeho ekonomiky bude nižší ako očakávaných 0,8 %. Pripomenul, že Taliansko dosiahne tento rok schodok v rozpočte pod povoleným limitom 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), aj keď pre slabší rast hospodárstva bude tento deficit možno vyšší ako plánovaných 2,6 % HDP.
Čo sa týka nadchádzajúcej schôdzky ministrov financií Európskej únie (EÚ), Taliansko, ktoré 1. júla prevzalo rotujúce predsedníctvo bloku, chce podľa Padoana otvoriť diskusiu o väčšej rozpočtovej flexibilite pre štáty, ktoré zavádzajú štrukturálne reformy.
Problémom však je, že aj keď členovia bloku obecne súhlasia s podporou hospodárskeho rastu, nevedia sa zhodnúť na časovom rámci pre požadovanú väčšiu flexibilitu. A kým nedosiahnu konsenzus v týchto technických otázkach, nepohnú sa dopredu.