Portugalsko končí po troch rokoch so záchranným programom. Čistou cestou. Na svoj ďalší chod totiž nebude potrebovať dodatočný úver či finančnú pomoc. Tak znie odkaz lisabonského premiéra Pedra Passosa Coelha, ktorý uviedol, že krajina definitívne opúšťa pomoc 17.mája. „Vláda sa rozhodla ukončiť program pomoci, bez toho, aby sa obrátila na akýkoľvek dodatočný preventívny program, “povedal premiér.
Krehké oživenie
Podľa odborníkov je však príliš skoro hovoriť o tom, že Portugalsko je z najhoršieho von. „O definitívnom konci problémov hovoriť ešte nemôžeme - krajina má tretí najvyšší dlh k HDP v eurozóne a tým pádom má minimum priestoru pre ďalšie fiškálne stimuly,“ tvrdí Kamil Boros, analytik spoločnosti X-Trade Brokers. Vládny dlh sa totiž vyšplhal na 129 percent hrubého domáceho produktu, z 94 percent na konci roka 2010 , kedy sa začali výpožičné náklady vymykať kontrole. „Aj napriek tomu, že neistoty a problémy pretrvávajú, Portugalsko má silnú pozíciu na dokončenie konsolidácie verejných financií a na ďalšie štrukturálne reformy, ktoré bude mať zásadný význam pre dosiahnutie udržateľného rastu a vytvárania pracovných miest,“ povedala výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde. Aj keď Portugalsko oficiálne ukončí program 17. mája, medzinárodní veritelia budú aj naďalej sledovať jeho hospodárenie. Podľa súčasného plánu bude krajina splácať svoju pôžičku Medzinárodnému menovému fondu do roku 2024, zatiaľ čo európsky úver bude splácať až do roku 2042.
Tri roky trápenia
Krízu v Portugalsku spustilo neúmerné zadlžovanie v zahraničí, ktoré nafúklo tunajšiu ekonomiku. Keď táto bublina praskla a zahraničie zastavilo svoje kohútiky, portugalská ekonomika išla prudko nadol a brala so sebou všetko, čo cestou videla. „Výrazný pokles ekonomiky zatlačil nezamestnanosť výrazne nahor, ceny realít nadol a výrazne vzrástli nesplatené úvery v bankách, ktoré bolo následne potrebné rekapitalizovať, “ vysvetľuje Kamil Boros. V roku 2011 preto krajina požiadala Európsku úniu o finančnú pomoc. Za tri roky záchranný úver dosiahol výšku 78 miliárd eur. Počas tohoto obdobia sa podarilo krajine urobiť zásadné škrty v rozpočte a kroky, ktoré oživili jej ekonomiku. V apríli Portugalsko vydalo 10-ročný dlhopis s priemerným výnosom 3,6 percenta, čo sa naposledy podarilo len pred vypuknutím recesie. Krajina za úspešný predaj dlhopisu tak získala 750 miliónov eur. Najnovšie ekonomické dáta ukazujú, že Portugalsko zaznamenalo zotavenie z recesie, aj keď veľmi krehké. Tento rok sa očakáva ekonomický rast o jedno percento a nezamestnanosť klesla na 15,2 percenta v prvom štvrťroku po dosiahnutí vrcholu 17,7 percenta na začiatku roka 2013.
StoryEditor
Portugalsko sa vracia. Už nepotrebuje finančné injekcie
Krajina na juhu Európy opúšťa záchranný program. Už si nemusí požičiavať od EÚ.