Nemecká centrálna banky ponúka recept na vyriešenie krízy v eurozóne. Členské krajiny eurozóny ohrozené štátnym bankrotom by mali v budúcnosti namiesto žiadosti o pomoc od ostatných členských štátov najprv zaviesť jednorazovú daň z majetku. Banka to navrhla vo svojej ročnej správe.
Keby niečo
„Zodpovedalo by to princípu národnej zodpovednosti, podľa ktorého sú daňoví poplatníci zodpovední za záväzky svojej vlády. Záchranné programy financované daňovými poplatníkmi z iných členských štátov by mali prísť na rad ako posledná obranná línia a iba vo výnimočných prípadoch, kedy by bola silne ohrozená finančná stabilita eurozóny,“ uviedla banka.
V krajnom prípade
Bundesbank však upozornila , že jednorazová daň z majetku by bola spojená s rizikami a jej výber by bol komplikovaný. Vlády by k nej preto mali pristupovať iba v naozaj kritických prípadoch.
V súčasnosti nie je podľa banky nikde v eurozóne takáto daň potrebná, pretože všetky členské krajiny sú schopné získavať peniaze na kapitálových trhoch, alebo už využívajú medzinárodné záchranné programy. Bundesbank upozornila, že štáty postihnuté dlhovou krízou dosiahli výrazný pokrok, v reformnom úsilí ale musia pokračovať.
Možnosťou jednorazovej dane z majetku sa už vo svojej októbrovej správe zaoberal Medzinárodný menový fond (MMF). K zníženiu dlhu u 15 vybraných členských krajín eurozóny na úroveň konca roka 2007 by podľa neho bolo potrebné uvaliť na majetok domácností zhruba desaťpercentnú daň.