Kým v roku 2012 odhalil Dozorný finančný úrad Svätej stolice a Mestského štátu Vatikán (AIF) iba šesť podozrivých transakcií vo Vatikáne, v roku 2013 už našla až 202 takýchto prípadov. Informoval o tom riaditeľ AIF René Brülhart.
Väčší dohľad
Brülhart pri prezentácii výročnej správy vysvetlil, že nárast podozrivých transakcií je výsledkom dôslednejšieho finančného dohľadu a tiež pokračujúcej očisty škandálmi opradeného Inštitútu náboženských diel (IOR), známeho aj ako Vatikánska banka.
Vatikánskym prokurátorom bolo odovzdaných päť transakcií na rozdiel od dvoch v roku 2012, dodal Brülhart.
Pápež František dal výpoveď štyrom manažérom z Vatikánskej banky. Dôvodom boli podozrenia z prania špinavých peňazí, ktoré sa na hlavu finančnej inštitúcie zniesli v októbri minulého roka. Komisia zložená z kardinálov zámerne prehliadala nelegálne praktiky.
Padali hlavy
Vo vatikánskej banke prišli o miesto štyria z piatich členov bankovej komisie za to, že o škandále s praním peňazí vedeli, no problémy zámerne ignorovali. Je medzi nimi aj štátny tajomník, kardinál Tarcisio Bertone. Tento krok odborníci vnímajú ako snahu upratať a napraviť pošramotenú povesť banky, ktorú talianske úrady vyšetrujú kvôli nelegálnym bankovým operáciám. „Z hľadiska ekonomickej politiky je to pre Vatikán dôležitý krok. Je v súlade s novou politikou pápeža Františka, ktorý si dal za cieľ stransparentniť cirkev,“ myslí si profesor ekonomiky na univerzite v Ríme Giuseppe DiTaranto, ktorého citovala televízia CNBC.
Majú náhradu
Banka vo Vatikáne už aj stihla vymenovať štyroch nových členov bankovej komisie, aj nového štátneho tajomníka. Miesto si mohol zachovať iba francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran. Výmena bankového manažmentu prebehla iba po jedenástich mesiacoch od vymenovania kardinálov do ich bankových funkcií. Štandardne trvá funkčné obdobie člena komisie päť rokov.
Vatikánska banka je pod drobnohľadom talianskych úradov kvôli podozreniam z prania špinavých peňazí. Škandál vypukol v októbri minulého roka.