Vytváranie aplikácií pre mobilné telefóny a programov pre podobné zariadenia prinesie európskej ekonomike v roku 2018 okolo 63 miliárd eur. Uvádza to štúdia, ktorú predstavila Európska komisia. Podľa nej navyše zamestná až päť miliónov ľudí.
Európski a americkí vývojári sú už teraz na špičke tohto rýchlo sa rozvíjajúceho odvetvia, ktoré odštartovalo len pred piatimi rokmi. Európa a Amerika vyrábajú každá po 42 percentách dostupných aplikácií a len vlani bolo na celom svete pre najrôznejšie systémy prevzatí spolu vyše 90 miliárd aplikácií.
Milión vývojárov
Štúdia pripomína, že európski vývojári stoja za stovkami najsťahovanejších hier. Tri z najlepších piatich sú pritom z krajín na severe Európy, známy je príklad fínskeho Rovia a jeho hry Angry Birds. Úspešné ale boli tiež firmy z Nemecka, Francúzska, Španielska či Veľkej Británie.
V súčasnosti sa aplikáciami v Európskej únii zaoberá okolo jedného milióna vývojárov a ďalších približne 800-tisíc osôb našlo prácu. Európski zákazníci a zadávatelia reklamy vlani utratili za aplikácie a reklamy v nich celkom 6,1 miliardy eur, čo je približne tridsať percent celosvetovej sumy.
Rýchly rozvoj odvetvia znamená aj nárast potreby pracovníkov. Napríklad londýnska spoločnosť Grapple Mobile bola pred tromi rokmi projektom troch mladých ľudí, ale teraz zamestnáva 120 osôb a chystá rozšírenie.
Tí najlepší odchádzajú do USA
Sami vývojári ale upozorňujú, že v tomto rozlete ich v princípe brzdia predovšetkým nižšie platy v Európskej únii, kedy najschopnejší ľudia odchádzajú za lepším zárobkom do USA. A tiež fakt, že dostatočne schopných ľudí nie je v odbore dostatok, často vraj podľa štúdie chýbajú potrebné znalosti ako technické, tak aj podnikateľské.
Ďalším veľkým problémom je ale podľa európskych vývojárov pretrvávajúca malá priechodnosť naprieč platformami. Teda potreba vyvíjať paralelne napríklad pre Android, pre iOS od spoločnosti Apple a pre ďalšie systémy. Európsky biznis ale obmedzuje aj fakt, že najväčšie systémy vyvinuli americké firmy.
zdroj: e15.cz